Město duchů podobné Černobylu: Nejjedovatější místo v USA, kde stále žijí lidé

Redakce / sed | 15. 6. 2019

Městečko Picher v Oklahomě je považováno za nejjedovatější v USA. Je nejnebezpečnější a nejtoxičtější město v celé Americe, přesto tam někteří lidé stále žijí a odmítají svůj domov opustit. Nebezpečnstí života je srovantelné se zamořeným Černobylem.  Proč k tomu všemu došlo a jak vypadá budoucnost tohoto města duchů?

Před třiceti lety označila americká Agentura pro ochranu prostředí město za nejtoxičtější místo v USA. Oklahomská vláda má v úmyslu toto město vymazat z mapy nadobro. Snaží se přesvědčit své občany, aby opustili domovy a přestěhovali se na jiné místo. Téměř mrtvé město však má výjimečnou atmosféru...

V roce 2006 tam už zbývalo jen několik set místních obyvatel (zpověď jednoho z těchto usedlíků si můžete poslechnout i na videu níže). Kdysi prosperující městečko s 20 tisíci obyvateli se postupně stávalo noční můrou. Zamořená půda a nemocní lidé...

Těžilo se zde olovo, ze kterého se vyráběly kulky používané americkými vojáky v první i druhé světové válce. Město je podtunelované a má velmi nestabilní podloží. Před šesti lety se potvrdilo, že naprostá většina budov včetně školy a dalších veřejných budov stojí právě na tomto nestabilním podloží, a dalo se tak očekávat jejich zřícení.

Jaká byla příčina smrti pasažérů Titaniku: Mnoho lidí zabily už záchranné vesty.
Magazín

Jaká byla příčina smrti pasažérů Titaniku: Mnoho lidí zabily už záchranné vesty.

Hlušina s těžkými kovy všude, kam oko dohlédne

Na povrchu zůstávají hromady nevyužitelné hlušiny plné zinkového a olověného prachu, který se dostává do ovzduší. Těžké kovy prosakují i do podzemních vod.

Zdravotní stav místních byl (a stále je) alarmující: v roce 1996 mělo každé třetí dítě zvýšené množství olova v těle (šlo tedy o otravu olovem, týkala se přesně 34 % dětí). Vláda a místní úřady se konečně rozhodly konat. Vypnuly dodávky vody a zavřely všechny školy. Přestěhovaly místní obyvatele a buldozery doslova srovnaly většinu obydlí se zemí. Picher se tak zařadil po bok dalším městům duchů, jak se tato opuštěná místa výstižně nazývají.

Silnice smrti: ÚAMK zveřejnila mapu nejnebezpečnějších silnic v ČR
Magazín

Silnice smrti: ÚAMK zveřejnila mapu nejnebezpečnějších silnic v ČR

V květnu 2008 dostalo město další ránu. Tehdejší tornádo jako kdyby mělo město pohřbít už navždy. Picher vypadal podobně jako po výbuchu. Vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině poničil domy, auta a vše, co mu stálo v cestě.

Příběh města Picher je jen jedním z mnoha. Po celém světě najdete spoustu podobných příběhů. A mnoho dalších měst směřuje ke stejnému cíli.

Co jste se v dějepise neučili: Neznámé černobílé snímky, které s vámi pohnou
Rodina

Co jste se v dějepise neučili: Neznámé černobílé snímky, které s vámi pohnou

Města duchů. Co si pod tím představit? Většinou nic pěkného

Takzvaná města duchů vznikají z mnoha důvodů. Měst opuštěných kvůli těžbě však není příliš (jen v Americe je jich ale několik). Některá tato opuštěná města se stávají turistickými atrakcemi (Elizabeth Bay v Namibii, Barkerville v Britské Kolumbii nebo Pripjať v Ukrajině...). Návštěvníky láká nejen původní (a to doslova zakonzervovaná) architektura, ale především tajemná a někdy až hrozivá atmosféra.

Důvody opuštění mohou být velmi různorodé: vyčerpání zásob, změna ekonomických aktivit, lidský zásah, epidemie nebo katastrofy, nebo kontaminace místního prostředí či genocida (francouzské městečko Oradour-sur-Glane, zničené za 2. světové války). Tato místa najdete doslova po celém světě: Yashima v Japonsku, Varosha na Kypru, San Zhi na Tchaj-wanu nebo Craco v Itálii...

FOTO: Isifa