Navzdory všeobecnému přesvědčení nebyli všichni piráti šermíři s kordem v ruce. Mnozí z nich byli zkušení námořníci a jedinci, kteří neměli jiné možnosti obživy.

Piráti nezohledňovali rasu a národnost. Byli schopni vytvořit různorodou posádku, která se pohybovala za hranicemi zákona. A proto jim byla potřeba jakási interní pravidla.

Aby piráti na svých samosprávných lodích udrželi pořádek a disciplínu, řídili se souborem pravidel známých pod souhrnným názvem "pirátský kodex".

Co byl pirátský kodex

„Tyto kodexy byly klíčem k úspěchu pirátů v boji na moři i na souši," říká Rebecca Simonová, profesorka historie na Santa Monica College. „Týkaly se všeho od spravedlivého rozdělování kořisti až po odškodnění za zranění a tresty za přestupky."

Stát se členem pirátské posádky nebylo snadné; často to znamenalo vzpouru nebo útěk z drsných podmínek na lodích královského námořnictva. Jakmile se piráti dostali na palubu, sdíleli hluboký smysl pro kamarádství a bratrství. Málokdo ví, že například stejnopohlavní svazky zvané "matelotage" byly běžné a partneři si navzájem svěřovali své bohatství a majetek.

Jeden za všechny…

Pirátští kapitáni museli najít křehkou rovnováhu mezi udržováním disciplíny a zajištěním spravedlivého zacházení. Společná rada umožňovala posádce kolektivně rozhodovat o trestech, což zabraňovalo zneužití moci. Zatímco chození po prkně, zobrazované ve filmech, nebylo tak běžné, jak se věřilo, piráti používali bičování a kýlovou kýlu jako formu trestu za závažné přestupky.

Na zásady, které na lodích platily, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Boje nebyly nahodilé

„Pirátské útoky byly strategické a dobře organizované," vysvětluje Rebecca. „Dávali přednost vyjednávání a mírovým nájezdům a zaměřovali se na obchodní lodě s cenným zbožím." Piráti byli obecně zdravější než ostatní námořníci díky tomu, že si mohli doplnit zásoby z kořisti. Sladké vody bylo málo, ale jejich častý přístup k čerstvým potravinám pomáhal předcházet kurdějím.

„Odhalení pravdy o pirátském životě jde daleko za hranice hollywoodského ztvárnění," dodává Rebecca.

Její pečlivě prozkoumaná kniha vykresluje živý obraz pirátů jako zkušených navigátorů, strategických válečníků a chytrých obchodníků, kteří se řídili kodexem, jenž jim zajišťoval přežití a prosperitu na zrádných mořích. Pokud jste tedy připraveni vydat se na neobyčejnou cestu do skutečného světa pirátů, je Pirátský kodex povinnou četbou pro milovníky historie i dobrodruhy. 

Zdroje: www.historyhit.com, rebecca-simon.com, en.wikipedia.org/wiki/Pirate_code