www.nps.gov, en.wikipedia.org, www.atlasobscura.com

Nalezený poklad obsahoval stovky významných artefaktů, které po 250 letech znovu spatřily světlo světa.

Opravdový pirátský poklad, co byl kdy nalezen

V roce 1985 se Barrymu Cliffordovi, místnímu hledači pokladů, konečně podařilo získat důkaz, že vrak, který objevil, je dávná pirátská loď Whydah. Ztratila se v roce 1717 uprostřed silné bouře u Wellfleetu. 

Když se loď, nedaleko břehu potopila, šel ke dnu také poklad v ní ukrytý. Právě příběhy o tomto bohatství naplnily celé Cliffordovo dětství. Jeho velkým snem bylo loď Whydah spolu s pokladem nalézt. 

Jeho sen se o pár let později stal doslova posedlostí. Během výzkumu podmořského dna narazil Clifford na kusy zlata, o kterých byl přesvědčen, že pocházejí z legendární lodi. Jistý si ale mohl být až v okamžiku, kdy se pod povrchem objevil nápis "Whydah Gally 1716".

Jako malý chlapec, který vyrůstal na Cape Cod, Barry Clifford rád poslouchal strýcovy příběhy o pirátských lodích a ztracených pokladech. Nejraději měl však příběh o Whydah, stometrové anglické obchodní lodi, kterou v roce 1716 zajal nechvalně proslulý novoanglický pirát "Black" Sam Bellamy

Má obří cenu a je skvostný

Poté, co se Bellamy zmocnil lodi, naplnil ji zotročenými lidmi a pokladem, který nashromáždil za měsíce pirátství. Bylo to bohatství obří hodnoty. Jak uvedl jeden muž na palubě, Bellamy převážel přibližně 30 000 liber stříbra, 10 000 liber zlata, 20 tun slonoviny a "tolik drahokamů, že by stačily na výkupné za princeznu".

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Když se Bellamy v dubnu 1717 plavil se svou vlastní lodí Marianne a také zajatou lodí Whydah domů na Cape Cod, narazil na jednu z nejhorších atlantických bouří 18. století. V zajetí silné severovýchodní bouře narazila Whydah do písečného přesypu u Wellfleetu a krátce na to se potopila.

Toto neštěstí přežili pouze dva členové posádky. O několik dnů později bylo na břeh vyplaveno zhruba 100 mrtvých těl pirátů a také malé kousky pokladu. Rozbitá loď i s většinou kořisti však rychle zmizela pod pulzujícím pískem. A byla ztracená na dlouhých 250 let.

Barry Clifford byl odhodlán Whydah najít. Svou misi započal v roce 1981 a další čtyři roky jen marně pátral po ztraceném pokladu. Až poté se mu oblast podařilo zmapovat natolik, že dostal povolení k podvodní archeologii. Díky té pak skvostný poklad obří ceny skutečně objevil.

Mnozí věřili, že příběh o Whydah je pouhou legendou, jiní byli přesvědčeni, že poklad byl z vraku dávno odvezen, nebo že pozůstatky jsou příliš hluboko a značně rozptýlené, než aby je bylo možné někdy najít. Clifford však vytrval, než našel to, co hledal.