Představa postapokalyptického světa ovládaného inteligentními opicemi, jak je ztvárněna ve filmové sérii Planeta opic, se může zdát jako čistá science fiction, ale odborníci varují, že by nemusela být úplně přitažená za vlasy.

Když se zeptáte vědců a futurologů na možnost vývoje superinteligentních primátů, kteří by vytvořili scénář "Planety opic", jejich odpovědi vás možná překvapí. Ostatně, podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Vědci, kteří jsou pro

Podle profesora Volkera Sommera, evolučního antropologa a odborníka na opice z University College London, je teoreticky možné, že se opice začnou více podobat lidem. Vysvětluje, že průměrný člověk a šimpanz / bonobo se liší pouze v několika funkčně důležitých genetických složkách. Pokud by se do jedinců šimpanze a bonobů vpravily určité genetické komponenty podobné člověku, mohli by vykazovat vlastnosti člověku daleko bližší.

Tvrzení profesora Sommera podporují rostoucí obavy vědecké komunity ohledně etických důsledků zvyšování inteligence zvířat. Přestože žádné takové experimenty nebyly provedené, odborníci varují před přehnanými zásahy v této oblasti, aby se předešlo nezamýšleným důsledkům.

Také Ray Hammond, renomovaný futurolog a spisovatel, se domnívá, že klíč k evoluci opic spočívá v objevu ohně. Vaření masa urychluje zpracování bílkovin, což následně přispívá k rozvoji mysli a jazyka, čímž se člověk stává dominantním druhem. Pokud by opice získaly přístup k ohni a začaly stát delší dobu vzpřímeně, mohly by se potenciálně vyvinout a stát se dominantním druhem.

I když je třeba brát v úvahu etické aspekty a nepředvídatelné výsledky genetických manipulací, profesor Sommer naznačuje, že by mohli vzniknout kříženci lidí a šimpanzů nebo modifikovaných opic, což by vedlo k nepředvídatelným důsledkům.

Kdo s názorem nesouhlasí?

Jiní odborníci naopak tvrdí, že přechod od opic k superinteligentním bytostem by byl extrémně dlouhý proces, který by trval minimálně 300 milionů let, a to i v případě, že by opice získaly inteligenci na úrovni člověka.

Navíc, i když by se nemoc mohla rozšířit po celém světě, je nepravděpodobné, že by vedla k události na úrovni vymírání. Lidé prokázali přizpůsobivost a vynalézavost, což snižuje pravděpodobnost úplného vyhubení.

Významnou roli hraje také samotný počet lidí. Vzhledem k tomu, že na planetě žije přibližně sedm miliard lidí, populace většiny druhů lidoopů se snižují a existují jich jen desítky tisíc. Jejich počet je nedostatečný na to, aby mohly úspěšně povstat proti lidem.

Navíc je díky našim omezeným znalostem o lidoopech obtížné určit, zda již diskutují o strategii ovládnutí světa. Přelomový výzkum primatoložky Jane Goodallové začal teprve před 50 lety a naše znalosti o opičích společnostech jsou stále omezené.

V případě epické bitvy mezi lidmi a opicemi je nepravděpodobné, že by se kvůli obrovským rozdílům v životním stylu a komunikaci vytvořily smíšené společnosti lidoopů. Šimpanzi a bonobové jsou si sice s lidmi příbuznější než gorily nebo orangutani, ale je nepravděpodobné, že by se mezi lidmi a ostatními lidoopy vyvinul ucelený systém spolupráce.

Ačkoli tedy myšlenka scénáře Planety opic nemusí být zcela nemožná, zůstává vzdálenou možností. Etické aspekty a praktické problémy spojené se soužitím opic a lidí ji činí v dohledné budoucnosti vysoce nepravděpodobnou. Vědecká fikce a realita mohou i nadále zůstat oddělenými oblastmi, alespoň prozatím.

Zdroje: uk.movies.yahoo.com, www.quora.com, www.syfy.com