Ve vesmíru byla nalezena druhá Země: Planeta má 20 stupňů a podobnou atmosféru

Jarouš M Komořanský | 30. 9. 2022

Je velmi pravděpodobné, že ve vesmíru nejsme jedinou planetou, na níž je život. Ale je možné, že druhou Zemi nikdy neobjevíme. Anebo že by přece? Nyní se totiž ukázalo, že exoplaneta KOI-3010.01 je pravděpodobně na 84 % obyvatelná. Co to znamená?

KOI-3010 (neboli KOI-3010 b) je červený trpaslík. Jak říká Wikipedie, červený trpaslík je nejmenší a nejchladnější druh hvězdy na hlavní posloupnosti. Podle některých odhadů tvoří červení trpaslíci tři čtvrtiny hvězd v Mléčné dráze a jedná se o nejběžnější typ hvězd, alespoň v okolí Slunce. Bohužel kvůli jejich nízké svítivosti nelze jednotlivé červené trpaslíky snadno pozorovat a ze Země není pouhým okem viditelná ani jedna hvězda, která by odpovídala přísnějším definicím červeného trpaslíka. Například Proxima Centauri je červený trpaslík, stejně jako padesát ze šedesáti nejbližších hvězd.

V roce 2011 nalezla mise Kepler pomocí tranzitní metody planetu kolem hvězdy KOI-3010. A zjištění byla velmi překvapivá – vlastnosti na této planetě velmi připomínají vlastnosti pozemské. Předpokládá se, že chemické složení exoplanety se téměř zcela shoduje se Zemí, a navíc se nachází i v obyvatelné zóně. Index podobnosti se Zemí je 0,84, proto jsou vědci přesvědčeni, že má vysoké šance na život.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

KOI-3010

Červený trpaslík KOI-3010 je od nás vzdálen 1213 světelných let. Nachází se v souhvězdí Lyry. Vědci zjistili, že se jedná o starou hvězdu, jejíž stáří může dosahovat až 13,9 miliardy let. KOI-3010.01 patří do kategorie teplých superzemí. Tato planeta je hmotnostně větší než Země, ale je mnohem nižší než plynní obři. Na jednom oběhu kolem hvězdy stráví asi 60 pozemských dní.

KOI-3010 je velmi podobná Zemi a i podmínky na ní jsou možné pro vznik a vývoj života. Průměrná teplota zde dosahuje příjemných 19,6 °C. Poloměr planety pak převyšuje Zemi 1,35krát.

Teleskop zachytil super-Zemi. Vědci na ní předpokládají život
Magazín

Teleskop zachytil super-Zemi. Vědci na ní předpokládají život

I když o složení atmosféry planety víme zatím jen málo, důležité je, že existuje. I proto se objevil předpoklad, že i atmosféra je téměř totožná se Zemí. Vědci se domnívají, že na exoplanetě KOI-3010.01 najdeme nejen mírné zemské klima, ale i tekutý oceán, který může pokrývat asi 65 % povrchu.

Zatím je červený trpaslík KOI-3010 klasifikován jako teplá superzemě. Genezi a vývoj života na planetě ovlivňují faktory prostředí. Planeta bude dále zkoumána. Kdo ví, třeba zde skutečně najdeme život.

Zdroje:

great-spacing.com, en.wikipedia.org/wiki/List_of_red_dwarfs, en.wikipedia.org/wiki/Red_dwarf

Tagy exoplaneta Galaxie Mléčná dráha hvězda Proxima Centauri Slunce trpaslík Wikipedie Země