KOI-3010 (neboli KOI-3010 b) je červený trpaslík. Jak říká Wikipedie, červený trpaslík je nejmenší a nejchladnější druh hvězdy na hlavní posloupnosti. Podle některých odhadů tvoří červení trpaslíci tři čtvrtiny hvězd v Mléčné dráze a jedná se o nejběžnější typ hvězd, alespoň v okolí Slunce. Bohužel kvůli jejich nízké svítivosti nelze jednotlivé červené trpaslíky snadno pozorovat a ze Země není pouhým okem viditelná ani jedna hvězda, která by odpovídala přísnějším definicím červeného trpaslíka. Například Proxima Centauri je červený trpaslík, stejně jako padesát ze šedesáti nejbližších hvězd.

V roce 2011 nalezla mise Kepler pomocí tranzitní metody planetu kolem hvězdy KOI-3010. A zjištění byla velmi překvapivá – vlastnosti na této planetě velmi připomínají vlastnosti pozemské. Předpokládá se, že chemické složení exoplanety se téměř zcela shoduje se Zemí, a navíc se nachází i v obyvatelné zóně. Index podobnosti se Zemí je 0,84, proto jsou vědci přesvědčeni, že má vysoké šance na život.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

KOI-3010

Červený trpaslík KOI-3010 je od nás vzdálen 1213 světelných let. Nachází se v souhvězdí Lyry. Vědci zjistili, že se jedná o starou hvězdu, jejíž stáří může dosahovat až 13,9 miliardy let. KOI-3010.01 patří do kategorie teplých superzemí. Tato planeta je hmotnostně větší než Země, ale je mnohem nižší než plynní obři. Na jednom oběhu kolem hvězdy stráví asi 60 pozemských dní.

KOI-3010 je velmi podobná Zemi a i podmínky na ní jsou možné pro vznik a vývoj života. Průměrná teplota zde dosahuje příjemných 19,6 °C. Poloměr planety pak převyšuje Zemi 1,35krát.

I když o složení atmosféry planety víme zatím jen málo, důležité je, že existuje. I proto se objevil předpoklad, že i atmosféra je téměř totožná se Zemí. Vědci se domnívají, že na exoplanetě KOI-3010.01 najdeme nejen mírné zemské klima, ale i tekutý oceán, který může pokrývat asi 65 % povrchu.

Zatím je červený trpaslík KOI-3010 klasifikován jako teplá superzemě. Genezi a vývoj života na planetě ovlivňují faktory prostředí. Planeta bude dále zkoumána. Kdo ví, třeba zde skutečně najdeme život.

Zdroje:

great-spacing.com, en.wikipedia.org/wiki/List_of_red_dwarfs, en.wikipedia.org/wiki/Red_dwarf