Znetvořené obličeje vojáků 1. světové války: Dokonalé masky jim vracely tvář

Nataša Slánská | 26. 10. 2020

Vývoj střelných zbraní a výbušnin učinil z první světové války jatka, odkud se mnozí vojáci vraceli bez končetin a někdy i bez části obličeje. Plastická chirurgie byla tehdy ještě v plenkách, a tak se do pomoci znetvořeným mužům zapojovali sochaři. Patřila mezi ně i Američanka Anna Coleman Ladd.

Zranění v obličeji způsobovala vojákům nejhorší traumata; schovávali se doma a nechtěli se stýkat ani s nejbližší rodinou, natož aby se ukázali na veřejnosti. Lékaři jim v té době ještě nedokázali pomoci, i když někteří to už úspěšně zkoušeli. Jako třeba otec plastické chirurgie Sir Harold Gillies, který v Británii transplantoval kůži na obličeji pěti tisícům pacientů.

Zraněných ale byly desítky tisíc. Londýnský sochař Francis Derwent Wood se rovněž rozhodl přispět svou vodou do mlýna a postiženým zhotovoval věrohodně vypadající masky, které znetvořené obličeje zakryly. Namísto tradiční gumy k výrobě používal velmi tenký kov, z něhož vymodeloval podobu pacienta před zraněním.

První transplantace obličeje: S primitivní technologií H. Gillies dokázal zázrak
Magazín

První transplantace obličeje: S primitivní technologií H. Gillies dokázal zázrak

V roce 1917 od něho tuto metodu odkoukala americká sochařka Anna Coleman Ladd (1878 – 1939). Chtěla následovat svého manžela, který jako lékař pomáhal ve Francii u Červeného kříže, ale úřady povolovaly cestu do válečné zóny jen jednomu z manželů. Zatímco v Londýně čekala na zvláštní povolení, naučila se u Wooda technice, která ji měla v budoucnu proslavit.

Když se konečně dostala do Paříže, ihned zde otevřela studio vyrábějící kosmetické masky pro vojáky znetvořené na frontě. Z tenkého plátu galvanizované mědi realisticky zrekonstruovala pacientův obličej, který pomalovala smaltem v barvě vojákovy pleti a připevnila k němu skutečné vlasy, vousy a chlupy. Maska se k obličeji připevňovala s pomocí brýlí nebo strun. Její výroba trvala měsíc a vyžadovala spoustu titěrné práce, ale výsledek byl ohromující: pacient se mohl vrátit mezi lidi a žít normální život.

Za své zásluhy sochařka získala ve Francii řád Légion d’Honneur. V roce 1936 se s manželem odebrala na odpočinek do Kalifornie, kde zemřela tři měsíce před vypuknutím druhé světové války.

Tagy Anna Coleman Ladd Červený kříž druhá světová válka Francie Londýn manžel maska Paříž první světová válka Velká Británie