Hřeben plný vlasů

Vlasy vypadávají úplně všem. Často se stačí podívat na hřeben. Je to běžný jev a často jde o pouhou výměnu vlasů, zvláště po umytí. O opravdovém vypadávání můžeme mluvit, až když je to ve větší míře, vlasy se neobnovují, řídnou a na hlavě se objevují holá místa. Viníkem jsou geny, ale i třeba stres, věk, u žen různé úpravy vlasů, a pak hormony. U mužů jde o pohlavní hormon testosteron, lépe řečeno látku dihydrotestosteron, která z něho vzniká působením určitého enzymu. Ten sice působí blahodárně na růst vousů a ochlupení, na vlasy má účinek opačný. Ničí vlasové kořínky.

Ruka může napovědět

Odborníci na Tchaj-wanu pod vedením doktora Ching-Ying Wu z Lékařské univerzity Kaohsiung zjistili, že pravděpodobnost, že mužům vypadají vlasy je až šestkrát vyšší u těch, kteří mají na pravé ruce ukazováček delší než prsteníček, což způsobila nadměrná hladina testosteronu vstřebaného před narozením, tedy v děloze matky.

Potvrdil to výzkum, kterého se zúčastnilo dvě stě padesát mužů nad třicet sedm let, u nichž byla diagnostikována mužská plešatost (androgenní alopecie). Postihuje kolem šedesáti procent mužské populace a začíná už v dospívání nebo v mladém věku. Vlasy začínají mizet nad čelem nebo začínají vypadávat na zadní části hlavy.

Existuje léčba, kdy se třeba blokuje působení uvedeného enzymu, nebo se užívají různé přípravky na prokrvení vlasové pokožky. Nepůsobí ale na všechny stejně. Dnes je možné vlasy transplantovat.

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.ladbible.com, cs.wikipedia.org