Pozor na plíseň

Příznaky přemnožení kandidy ve střevech mohou zahrnovat průjem, bolesti břicha, výtok hlenu ve stolici, horečku, únavu a ve vzácných případech i krvavou stolici. Někteří lékaři alternativní medicíny spojují přerůstání bakterií Candida se stavem zvaným kvasinkový syndrom.

Ten se vyznačuje příznaky, jako jsou únava, migrény, bolesti hlavy a špatná paměť. Často doporučují očistu střev od plísní, která spočívá ve vyřazení cukru, bílé mouky, kvasnic a sýrů ze stravy.

Přestože existuje jen omezené množství důkazů podporujících změny ve stravování při řešení přemnožení kandidy a ostatních plísní, udržování zdravé stravy může podpořit celkové zdraví střev. 

Ta jsou pro zdraví našeho těla skutečně zásadní. Některé druhy plíšní ve střevech mohou vést až k rakovině. Na tu v naší zemi ročně umírá až 3500 lidí. Přerůstání plísní ve střevech obvykle brání silný imunitní systém a vyvážené střevní bakterie. 

Faktory, jako jsou střevní záněty, cukrovka, užívání inhibitorů protonové pumpy, antibiotik, steroidů a imunosupresivních léků, mohou přispívat k šíření Candidy i ostatních druhů plísní.

Co pomáhá

Diagnostika střevní infekce způsobená plísněmi zahrnuje analýzu vzorků stolice a v některých případech i provedení endoskopie a biopsie k posouzení jejich růstu a následného vlivu na střevní sliznici.

Jak poznáte, že máte plíseň ve střevech:

Zdroj: Youtube

Prevence přemnožení střevních plísní zahrnuje řešení predispozičních faktorů, jako je minimalizace užívání antibiotik, konzumace probiotik, kontrola hladiny cukru v krvi, vyvarování se tabáku a alkoholu a dodržování výživné stravy bohaté na vlákninu.

Je potřeba se zcela vyhnout tzv. bílým jedům, tj. bílé mouce, rafinovanému cukru, mléku a soli. Omezit byste měli také živočisný tuk a výrobky z něj.

Zařaďte do své denní rutiny více obilovin – sáhněte po celozrnném pečivu z kvasu, dopřejte si každý den porci zeleniny i ovoce. Například ředkvičky mají blahodárné účinky na zdraví střev. Luštěniny jsou zdrojem vlákniny, která je pro zažívání velmi důležitá. Z masa volte spíše drůbež a ryby. Nezapomeňte na ořechy a semínka.

Na očistu střev jsou účinné také detoxikační kůry. Během nich se po předem vymezenou dobu konzumují potraviny jako suchá rýže, ovocné a zeleninové smoothie. V boji proti plísním vám mohou pomoci také éterické oleje. 

Velmi účinné jsou oleje z máty peprné a dobromyslu. První z olejů je skvělý na zažívání. Stačí třikrát denně nakapat 1 – 3 kapky na jazyk. Zkusit můžete také oregánový olej. Ten si však nikdy nekapejte na jazyk nebo nerozmíchávejte ve vodě. 

Naopak ho zkuste vmíchat do lžičky medu, která výraznou chuť oleje trochu utlumí. Dávkování je 1 – 2 kapky třikrát denně. Plísně ve střevech mohou vést k nepříjemným příznakům a zhoršovat stávající gastrointestinální potíže. Přijetí vhodných opatření může pomoci tento stav účinně zvládnout.

Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov, thegutstuff.com, goop.com