Obří nádor

Když se v červnu 1999 Bhagatův stav natolik zhoršil, že ho museli převézt do nemocnice, zněla lékařská diagnóza jasně: Jde o obří nádor. Operace k odstranění podivného výrůstku však odhalila něco zcela jiného. 

Doktor Ajay Mehta z Tata Memorial Hospital v Bombaji, který operaci vedl, se obával velikosti Bhagatova nádoru kvůli komplikacím. Když však otevřel Bhagatovo břicho, zůstal v údivu. Z Bhagatova břicha se vylily litry tekutiny a pak se stalo něco, co nikdo nepředpokládal.

Doktor Mehta objevil v Bhagatově břiše jinou ruku. Tento šokující zvrat v původní diagnóze nechal všechny v nemalém ohromení. Ukázalo se, že to, co vypadalo jako obří výrůstek, je částečně zformované tělo Bhagatova dvojčete, které v něm rostlo. 

U Bhagata se vyskytl jeden z nejvzácnějších zdravotních defektů na světě - plod in fetu. K této záhadné anomálii dochází, když se jedno dvojče během raného těhotenství obklopí druhým a přežívá jako parazitická entita vyplavováním živin ze svého hostitele.

Plod in fetu obvykle vede k zániku dvojčete ještě před porodem v důsledku zátěže způsobené společnou placentou. V Bhagatově případě však jeho dvojče nejenže přežilo, ale po 36 let v něm skryté parazitovalo.

Skryté dvojče

Dr. Mehta řekl, že v lékařské vědě existuje pouhých 90 případů plodu in fetu. To činí z Bhagatova stavu mimořádnou raritu.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Bhagatova úleva po operaci byla hmatatelná. Netoužil být svědkem strašidelného pohledu na to, co v něm tak dlouho bylo. Parazitické dvojče se přímo napojilo na Bhagatův krevní oběh a jeho odstranění okamžitě ukončilo jeho bolesti a dýchací potíže.

Ačkoli je Bhagatův případ lékařským zázrakem, pro samotného Bhagata byl dlouhé roky zdrojem hanby a trápení. Ve své vesnici snášel kruté posměšky, že vypadá jako těhotný. Ironií osudu je, že na těchto nemilých vtipech kousek pravdy skutečně byl. 

Dnes se Sanju Bhagat těší dobrému zdraví a zdánlivě normálnímu životu. Občas se sice setká s posměšky, že šel na operaci a porodil "dítě", už se jimi ale netrápí.

Sandžu Bhagat je mužem, jehož dojemný příběh plný tajemství i trápení se díky moderní lékařské vědě nakonec podařilo úspěšně vyřešit. 

Zdroje: www.hindustantimes.com, economictimes.indiatimes.com, medium.com