V Racetrack Playa, vyschlém jezerním dně v národním parku Údolí smrti v Kalifornii, to byla dlouholetá záhada.

Záhada v Údolí smrti

Tuto záhadu však nakonec vyřešili dva vědci. Navíc bratranci. Zjistili, že skály byly v zimě uvedeny do pohybu tajícími deskami tenkého plovoucího ledu, které poháněl slabý vítr.

Plachtící kameny neboli klouzavé kameny Racetrack Playa byly pozorovány a studovány již od počátku 20. století. Dlouho se předpokládalo, že kameny pohání silný vítr. Další konspirační teorie se týkaly magnetických polí. A jak už to v každé dobré záhadě bývá, byli do ní zapleteni i mimozemšťané.

Obří balvany se samy posouvají z místa na místo. Vědci mají vysvětlení

Skupina vědců za pomoci Scrippsova oceánografického institutu, NASA a dalších oznámila, že záhadu vyřešila. Richard D. Norris a jeho bratranec James M. Norris ve svém prohlášení uvedli, že k pohybu hornin došlo během vzácné kombinace podmínek v zimě. Na vyschlém dně jezera musela být mělká vrstva vody a noční teploty dostatečně nízké pro vytvoření tenké vrstvy ledu. Za slunečných dnů tání způsobilo, že se led rozpadl na velké plovoucí desky. Ty poháněné slabým větrem pak tlačily na skály a posouvaly je, čímž na dně pouště zanechávaly stopy.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Oba bratranci zahájili vyšetřování plachetních kamenů již v roce 2011. Tehdy založili takzvanou Iniciativu pro výzkum plovoucích kamenů a meteorologickou stanici poblíž Racetrack Playa. A přidali na ni 15 vlastních kamenů, k nimž byly připojeny sledovací jednotky GPS.

Pak jejich zařízení - které používalo časosběrné snímání - zachytilo na kameru skály, které se posouvaly po hřišti rychlostí až 3 až 5 metrů za minutu. Viděli i mnoho dalších případů plachtění kamenů a stali se tak prvními lidmi na světě, kteří viděli kameny v pohybu.

Podle nich jsou tyto plachetnice desky z dolomitu a syenitu o hmotnosti od několika set gramů až po stovky kilogramů.

Závodní kameny Playa se pohybují pouze jednou za dva až tři roky a většina drah vydrží tři až čtyři roky. Kameny s drsnou spodní částí zanechávají rovné pruhované stopy, zatímco hladké bloudí.

Záhada plachtových kamenů z Racetrack Playa v Údolí smrti tak byla nakonec úspěšně odhalena. Vědci zjistili, že kameny byly tlačeny tenkými plovoucími ledovými deskami, které poháněl slabý vítr.

Zdroje:

interestingengineering.com

zajimavaevropa.cz

www.nationalparks.org