Dostat se na Cono de Arita znamená překonat neúrodný Salar de Arizaro, což je mimořádně náročná, drsná a nebezpečná pouť. Salar de Arizaro je o rozloze 1 500 km2 třetí největší solnou plání v Jižní Americe (po Uyuni v Bolívii a Atacamě v Chile). Nachází se mezi městy Tolar Grande (na východě) a Caipe (na západě) na samotném severozápadě Argentiny nedaleko hranic s Chile. Je to oblast bohatá na sůl, železo, mramor, onyx a měď.

Solná pláň Arizaro

Solné pláně mají dlouhou geologickou historii a skrývají cenné nerostné poklady. Vznikly před 10 až 5 miliony let. Podzemní voda solných plání je mnohem koncentrovanější solanka než mořská voda a obsahuje nejrůznější chemické prvky, jakými jsou lithium, draslík, hořčík, bór a další. Ty se v současnosti těží pomocí moderních technologií.

Každý, kdo přecházel solnou pláň mimo silnici, ví o drsnosti zkamenělé soli, která svými ostrými a nerovnými hranami trhá a ničí boty i nohy. Pěší transport dobytka z Argentiny do Chile vždy musel nehostinnou solnou pláň Salar de Arizaro překonat. O drsnosti a útrapách takové cesty svědčí stovky mumifikovaných koster na solné pláni.

Zdroj: Youtube

Záhada jménem Cono de Arita

200 metrů vysoký útvar podobající se pyramidě Cono de Arita je stále zahalený mnoha tajemstvími. Legendy a archeologické důkazy naznačují, že tento zvláštní útvar mohl být využívaný jako obřadní místo ještě dávno před příchodem Inků. V této oblasti byla také hlášena četná "pozorování" UFO, což jen přispívá k tajemnosti tohoto místa. Ufologové v podivném tvaru Cono de Arita vidí zvláštní symboliku.

Je to pyramida postavená lidmi…

Po celý počátek dvacátého století byli lidé přesvědčeni, že Cono de Arita, stejně jako skutečné egyptské pyramidy, postavil člověk. Kdo jiný by mohl vybudovat útvar tak geometricky přesný, než člověk?

… nebo sopka plovoucí v soli?

Vědecký výzkum však od té doby ukázal, že tento impozantní útvar je ve skutečnosti vrcholem malé sopky, která neměla sílu prorazit zemskou kůru a chrlit lávu nebo vytvořit kráter. I proto je Cono de Arita někdy označována za "plovoucí sopku". To kvůli optickému klamu, který lidé často vidí při pohledu na kuželovitý útvar z dálky. Na pozadí rozlehlých solných plání se někdy zdá, že se sopka vznáší.

Cono de Arita v nehostinném a drsném prostředí argentinské solné pláně Salar de Arizaro tedy není tajuplným výtvorem neznámé civilizace. Je unikátním přírodním výtvorem, který je dnes považovaný za nejdokonalejší přírodní kužel na světě. Cesta k němu je však natolik náročná, drsná a skutečně nebezpečná, že davy zvědavců příliš neláká.

Zdroje: www.odditycentral.com, www.commons.wikimedia.org