Joseph Dituri je 55letý námořní důstojník ve výslužbě. Rozhodl se strávit 93 dní v modulu o rozloze 100 metrů čtverečních na dně Atlantického oceánu. Chtěl zjistit, jak tlakové prostředí ovlivňuje lidský organismus a zároveň překonat světový rekord v pobytu pod vodou, který činil 73 dní. Jak se mu žilo, ukazuje i toto video:

Zdroj: Youtube

Jaké byly výsledky experimentu?

Po skončení jeho pobytu v modulu pak lékaři provedli na Josephově těle několik testů, mimo jiné i testy, které měří telomery, sloučeniny na konci chromozomů, které se s věkem zkracují. Jenže u Josepha byly po pobytu pod mořem o 20 procent delší. Kromě toho měl i desetkrát více kmenových buněk než na začátku experimentu. I další výsledky byly velmi povzbudivé. Strávil více času REM spánkem, snížily se mu zánětlivé markery i cholesterol.

Co je příčinou

Příčinou všech zdravotních zlepšení je tlak, který znají někteří potápěči z hyperbarických komor. Tam je možné se jako profesionál nechat zavřít jedenkrát za rok pro pročištění organismu. Komora, léčba, jež je kryta potápěčským pojištěním, zlepšuje průtok krve mozkem, metabolismus a mikrostrukturu mozku, následkem čehož jsou zlepšeny kognitivní a fyzické funkce, spánek a chůze. V roce 2020 jedna studie zjistila, že u zdravých stárnoucích dospělých tak může být i zastavené stárnutí krevních buněk a zvrácený proces stárnutí.

Prostředí, v němž Dituri strávil 93 dní, bylo podobné jako v komoře a také srovnatelné s prostředím kosmických letů, jimž jsou kosmonauti vystaveni při cestě na Rudou planetu. 

Nenudil se?

Jistě vás napadne, zdali se vědec v tak malém prostoru po dobu tří měsíců nenudil. Až pětkrát týdně cvičil na cvičebním páse a jak se ukázalo, jeho tělesná hmota nijak neutrpěla. Naopak, jak sám říká: „Zlepšil se mi metabolismus, takže mé tělo zeštíhlelo, a i když se moje svalová hmota nezměnila, jsem stále štíhlejší, než jsem byl.“

Součástí experimentu byla i změna počtu kmenových buněk v jeho těla, tedy nepřímo zpomalení procesu stárnutí. Jak Dituri předpokládal, jeho telomery rostly opravdu mnohem déle.

Telomery chrání chromozomy před roztřepením a prodlužují se, když je tělo pod extrémním tlakem. Dle výsledků se pak ukázalo, že Joseph skutečně po 10 let omládl. Výsledky tohoto neobvyklého průzkumu budou použité i pro zjištění, jak zabránit úbytku svalové hmoty během pobytu ve vesmíru, který trápí astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Řekněte, stálo by vám omládnutí o 10 let za to strávit tři měsíce sám v uzavřeném prostoru hluboko pod vodou?

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.sciencealert.com, www.theguardian.com