Současné prognózy zatím slibují, že letošní léto si užijí především ti, kteří mají rádi horké dny a bouřky. Podle modelu Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí nás totiž čekají mírně nadprůměrné teploty.

Pocítíme je již v první polovině července, kdy se rtuť na teploměru vyšplhá až k 30 °C a místy i více. 

Očekávat však můžeme také dvě vlny dešťů. První by měla nastat na konci první dekády měsíce a druhá kolem 20. července. Připravte se na vydatné přeháňky a bouřky.

Podobné střídání slunečných dnů a zatažené oblohy by mělo přijít také od 21. do 31.7. Teploty se tak budou pohybovat od 21 °C po 28 °C i více. 

Konec měsíce by měl být v režii vydatnějších přeháněk a silných hromobití. Především v horských oblastech. Červenec by měl být srážkově spíše nadprůměrný a teplotně průměrný.

Počasí na srpen

Podobný scénář bude panovat také na začátku srpna. Později se však obloha vyjasní. Především v druhé dekádě nastanou typická letní vedra.

Očekávat můžeme teploty kolem 30 °C, v maximech snad až 37 °C. Místy se tak ve večerních hodinách mohou objevit bouřky, které navíc přinesou ochlazení na přibližně 10 °C.

Stabilní slunečné počasí s poměrně příznivými odpoledními teplotami okolo 24 °C až 26 °C se dočkáme až v polovině měsíce. Nebude však trvat dlouho. 

Poslední srpnová dekáda se ohlásí hromobitím a deštěm. Později se ale opět vyjasní. Rtuť teploměru se tak bude pohybovat mezi 23 °C až 26 °C. V souladu s pranostikou „Svatá Anna, chladna z rána” budou ranní teploty klesat již ke 14 °C až 10 °C.

Počasí v dovolenkových destinacích

Na vlny veder se můžete připravit také v oblíbených resortech ve Středomoří. Předpovědi upozorňují, že v Chorvatsku bude v červenci ve stínu až 28 °C. Ranní teploty se mají pohybovat mezi 17 °C a 19 °C. Odpolední vyšplhají na 30 °C.

Srpen bude ještě teplejší. Až do 22.8. rtuť teploměru vyšplhá až na 32 °C. Poté se na pár dnů ochladí a jasná obloha se zatáhne. 

Ještě vyšší teplotní maxima se objeví v Řecku a v Itálii. Podobné počasí však bude podle odhadů v Turecku. Naopak Francii čekají deštivé dny teploty kolem 25 °C.

Zdroje: www.sedesatka.cz, www.weather25.com, www.treking.cz