Podle odborníků to znamená, že je možné vytřídit zdravá a životaschopná vajíčka ještě před tím, než dojde k implantaci. „Jde o zcela revoluční objev,” říká expertka na ovariální biologii, profesorka Teresa Woodruff. „V současné době se asi 50 % embryí nevyvíjí správně. Nebyli jsme ale schopni určit, která to budou.”

Některé kliniky pořizují videa, aby se pokusily zachytit problém včas, zatímco jiné kontrolují genetické mutace. Jde však o invazivní způsob, který může buňku poškodit. Často také záleží na lékaři, jenž posoudí kvalitu vajíček. Nová zjištění by mohla poskytnout další informace.

Záblesk světla při početí

Světelný záblesk nastává ve chvíli, kdy spermie vstoupí do vajíčka. Je to způsobeno zvýšenou koncentrací vápníku, který spustí uvolňování zinku. Ten na sebe váže malé molekuly emitující fluorescenci, jež lze zachytit kamerovým mikroskopem.

Jak ale ukázal výzkum, intenzita zinkového ohňostroje se kus od kusu liší. Z devíti vajíček, která odborníci pozorovali, dvě zablikala jasněji než ostatní. „Znamená to, že pokud dokážete zachytit jiskru v době oplodnění, budete okamžitě vědět, jaké buňky je vhodné použít,” říká Teresa Woodruff.

Kvalitnější vajíčko totiž znamená zvýšenou šanci ženy otěhotnět. „V případě, že máme schopnost předem určit dobré a zdravé embryo od toho špatného, vyhneme se hodně trápení,” vysvětluje doktorka Eve Feinberg.

Zinek a plodnost

Výzkum trval šest let. Během něho tým zjistil, že je to právě zinek, který zajišťuje reprodukční zdraví. Podílí se na tvorbě spermií a mužských hormonů. U žen zase zajišťuje dozrávání vajíček, udržuje optimální množství folikulární tekutiny a napomáhá ke stabilní hladině estrogenu, progesteronu a testosteronu během celého menstruačního cyklu.

Zdroj: Youtube

Minerál zároveň hraje zásadní roli při kontrole „rozhodnutí“ vajíčka, že vyroste v embryo. To znamená, že čím více zinku se uvolní a záblesk bude jasnější, tím je buňka životaschopnější. 

Zdroje: www.news.northwestern.edu, www.vaishnava-news-network.org, www.sciencealert.com