Úkol byl jednoduchý, ale přesto zajímavý: hasič a voják, oba vybaveni moderním nákladem o hmotnosti přibližně 20-25 kg, se postavili proti středověkému rytíři oděnému do zbroje z konce 15. století, vážící přibližně 30 kg. A vydali se na běh s překážkami.

Kdo byl nejrychlejší, tedy měl nejlepší čas?

Výsledek se však vymykal běžným předpokladům o hbitosti těchto historických a současných bojovníků.

Závod moderní doby a středověku

Daniel Jaquet, vášnivý medievalista z Centra vyšších studií renesance, zorganizoval tento mimořádný experiment. Jaquet, hluboce ponořený do dějin vědy a hmotné kultury, se pustil do mise, jejímž cílem bylo zpochybnit převládající mýty o středověkých rytířích. V pečlivě zorganizované překážkové dráze závodili soutěžící s časem a jejich břemena kopírovala váhu pozdně středověkého obrněného bojovníka.

Ve videu zde můžete od 2.55 sledovat závod v plné zbroji:

Zdroj: Youtube

Jak vidíte, všichni tři „závodníci“ skáčou přes různě obtížné překážky, chodí po „kladině“, skáčou a opět vylézají do hlubokých děr, plazí se pod překážkami. Když sledujete video, zdá se, že nejlépe je na tom v rychlosti a hbitosti voják. I když nás osobně překvapila i hbitost a ohebnost rytíře v brnění.

Ale výsledky experimentu byly skutečně ohromující.

Kdo vyhrál?

Navzdory zdánlivě těžkopádné zbroji předvedl středověký rytíř pozoruhodnou hbitost a trať zvládl za 190 sekund, tedy 3:10 min. Překvapivě s těsným náskokem zvítězil hasič, který trať zdolal za 180 sekund, přesně 3 minuty. Překvapivým zvratem bylo, že moderní voják, obtěžkaný především na zádech a ramenou, zaostal a cílovou čáru překonal za 218 sekund, byl tedy nejpomalejším, ač se tak z videa v průběhu závodu nezdálo.

Proč?

Tajemství vítěze spočívalo v rozložení hmotnosti. Zatímco zbroj středověkého rytíře byla rovnoměrně rozložena po celém těle, což umožňovalo vyvážený pohyb, výbava vojáka značně zatěžovala jeho záda a ramena, což výrazně omezovalo jeho pohyblivost. Tento objev zpochybnil dlouholeté přesvědčení a zbořil mýtus, že rytíři jsou ve zbroji pomalí.

Tento experiment poskytl nejen vzrušující podívanou, ale také objasnil vývoj válečné výstroje v průběhu staletí. Závod názorně zobrazil historický vývoj ochranných pomůcek - od barevných vest ze starověkých bitev přes složitě konstruované brnění středověkých rytířů až po technologicky vyspělé vybavení moderních vojáků a hasičů.

Poučení

Tato poutavá událost byla více než jen závodem; jelikož odhalila důležitost bádání a odhodlání zpochybňovat předpoklady.

Až se tedy příště přistihnete, že přemýšlíte o hbitosti středověkého rytíře, vzpomeňte si na tento závod - historický okamžik, kdy se minulost setkala se současností a zanechala v nás uznání pro nadčasové válečné umění a bojovníky, kteří oblékali tyto pozoruhodné zbroje.

Zdroje: www.all4shooters.com, www.kickstarter.com, www.amusingplanet.com