Byl to jeden z řady poplachů, které obyvatelé Kappadokie během staletí zažili. Na jejich domovinu si postupně brousili zuby Peršané, Mongolové i seldžučtí Turci. Problémem však bylo, že ve skalnaté krajině připomínající poušť se nedalo nikde schovat. Jedinou možností bylo využít vlastnosti měkké horniny tufu a zamířit do podzemí.

Nejdřív byly do skály tesané sklípky, kde se ukládaly potraviny a víno. Později, kolem sedmého století, se již budovaly rozsáhlejší prostory. Místní zjistili, že tufu nepodléhá erozi, izoluje teplo a pohlcuje dým. Rostoucí populace však potřebovala stále více místa. Za více než dva tisíce let se tak v této oblasti vybudovalo asi sto podzemních měst.

Podzemní města v Kappadokii

Mezi nejznámější patří Derinkuyu, Kaymakli, Tatlarin, Ozkonak, Mazi a Ozluca. V roce 2015 se k nim přidala také osada Kayaşehir ve středotureckém Nevşehiru. Objevená byla náhodou během stavebních prací na nových bytových jednotkách. 

Všechna podzemní města měla velmi podobnou strukturu. Skládala se z několika pater, vzájemně propojených tunely. V nejspodnější části se pohřbívali mrtví. Ve vyšších podlažích byly jednotlivé byty, sklady potravin, vinné sklípky, společenské místnosti, řemeslné dílny, školy i kostel nebo kaple. U povrchu byly umístěné stáje.

Nechyběly zde ani ventilační šachty přivádějící čerstvý vzduch a potrubí, kterým byla distribuována pitná voda ze studny. Vstup do úkrytu chránily masivní dveře. Například v Kaymakli jsou 1,5 až 2 metry široké a váží asi 500 kilogramů. Jejich nejdůležitější vlastností je, že se daly otevřít pouze zevnitř. 

Nevšední města

„Život v podzemí byl velmi těžký,“ říká archeolog Semih Istanbulluoğlu. „Nebylo zde slunce ani soukromí. Potřeba se vykonávala do hrnce.” Odborníci odhadují, že se v úkrytech mohlo schovat až 40 tisíc lidí. 

Zdroj: Youtube

Využíváné byly ještě ve 20. století. Od roku 1923, po řecko-turecké výměně obyvatel, se však na prostory zapomnělo. Aktuálně se turecká vláda snaží historicky vzácné památky znovuobjevit a zpřístupnit veřejnosti. 

Zdroje: www.bbc.com, www.eskapas.com, www.cappadociadreams.com