Ohromné podzemní město

V okrese Midjat v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka vědci objevili na první pohled obyčejnou jeskyni, která je zavedla do ohromného podzemního světa. Objevili starověký zázrak, který nemá ve světě archeologie obdoby!

Je možná největším podzemním městem na světě. Zatím se podařilo vykopat pouhé 3 % z celkové rozlohy. Výkopové práce zahájil starosta Midjatu Veysi Sahin spolu s týmem vědců. Denně odkrývají další místnosti, tunely, skryté chodby a další starověké artefakty. 

Oblast Midjat v Mardinu je známá svou bohatou historií a kulturou a je součástí světového dědictví UNESCO.

Podzemní město, kterému se přezdívá "jeskynní", objevili památkáři během čištění a konzervace historických ulic a domů v Midjatu. V jednom z domů se propadla ve sklepě podlaha a objevil se nečekaný prostor, kterým postupovali dále. Nalezli jeskyni, ze které vedlo velké množství místností a dalších tunelů, plných artefaktů a nástěnných maleb.

Odhalená 3 % podzemního města zahrnují 49 místností, včetně kultovních míst, studní, skladovacích komor, četných chodeb a tunelů. Předpokládá se, že město bylo využívané téměř 2000 let. 

Úkryt v době nebezpečí

Mohlo sloužit jako úkryt v době nebezpečí. Důvodem jeho vybudování bylo pravděpodobně náboženství. „Ve druhém století nebylo křesťanství oficiálním náboženstvím. Rodiny a skupiny, které přijaly křesťanství, se obvykle ukrývaly v podzemních městech, aby unikly pronásledování ze strany Říma," uvedl Gani Tarkan, ředitel Mardinského muzea a vedoucí vykopávek.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Midjat tak mohla být jednou z prvních oblastí, kde se podzemní město vytvořilo právě za tímto účelem. „Jedná se o oblast, kde podle našich odhadů žilo v podzemí nejméně 60-70 000 lidí," dodal Tarkan. 

Midjat leží uprostřed vápencové náhorní plošiny v jihovýchodním Turecku. Zahrnuje asi 80 vesnic, jejichž součástí je více než 100 kostelů a na 70 klášterů.

Oblast kdysi obývala a ovládala celá řada říší, například Mitanňané, Asyřané, Aramejci, Arméni, Peršané nebo Římané. Každá nově příchozí navázala na kulturní bohatství říše předchozí. 

Turecko je známé svými objevy podzemních jeskynním komplexů. Objev podzemního města v Midjatu je však prozatím největší svého druhu, jaký se kdy vědcům podařilo najít. Doposud se v Turecku podařilo objevit více než 40 podzemních měst. 

Zdroje: arkeonews.net, www.dailysabah.com, en.wikipedia.org