Kopali studnu a našli zázrak. Starověké podzemní město si vědci neumí vysvětlit

Natálie Borůvková | 6. 10. 2022

Vědci stále kroutí hlavou nad záhadou straověkého podzemního města. Neumí si ji vysvětlit. Aneb jak se z kopání obyčejné studny může stát naprostý zázrak.

1500 let staré třípatrové podzemní město, kam se staří Peršané údajně uchylovali v dobách války.

Kopali studnu a našli zázrak

Kousek na sever od Kášanu, v malém íránském městečku Nušabád, leží rozlehlé podzemní město. Objevil ho jeden z místních obyvatel, když s partou pomocníků kopal uprostřed svého domu obyčejnou studnu.

Narazil však na něco, co si jen stěží dovedl představit.

K tomuto objevu také přišel jako slepý k houslím. Zkrátka zapomněl, kde kopal a následně narazil na nevídaný poklad.

Navzdory svému impozantnímu rozsahu však bylo toto město dlouho neznámé. Starověký úkryt byl pohřbený a zcela zapomenutý pod zemí. Teprve před zhruba deseti lety ho objevil jeden z místních obyvatel.

Bylo tak objeveno rozsáhlé, 1500 let staré podzemní město. Nacházelo se v hloubce v rozmezí 3 až 18 metrů. Labyrintová síť se skládala ze tří pater tunelů, komor, vzduchovodů, schodišť, kanálů a nástražných systémů. Je považována za zázrak starověké architektury a inženýrství.

V průběhu let byly jednotlivé komory spojeny dohromady a byly vybudovány vzduchové kanály, vodovodní potrubí, skladovací prostory a toalety. Vzniko tak zcela udržitelné podzemní město.

Starověké podzemní město si vědci nedokáží vysvětlit

Hlavním cílem této skryté "pevnosti" bylo útočiště v době války. Každá rodina měla svou vlastní místnost, po jejíž délce vedl tunel podobný hotelové chodbě.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Výstavba tohoto umělého podzemního města, nazývaného Ouee, se datuje do doby Sasánovské nebo Novoperské říše. Ta v daném regionu vládla v letech 224 až 651. Obyvatelé kopali podzemní komory jako úkryty pro ženy, děti a staré lidi v případě útoku cizích útočníků.

V průběhu let byly jednotlivé komory sloučeny a byly vybudovány vzduchovody, vodovody, skladovací prostory a toalety. Vzniklo tak město, které bylo plně funkční obdobou jakéhokoliv jiného města. Jen bylo podzemí, takže v dobách války šlo o naprosto ideální úkryt.

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly
Magazín

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly

Vědci však tuto výstavbu dodnes nechápou. Je pro ně záhadou, jak mohlo vzniknout něco tak impozantního a dokonalého. Části podzemního města jsou přístupné turistům, a to po celý rok.

Zdroje:

neveda.cz

surfiran.com

en.wikipedia.org

Tagy Sásánovská říše studna válka