Podzemní vesnice

V Číně byl učiněn mimořádný nález. Za pomoci dronu zde došlo k objevení podzemní vesnice. Ta je plná jámových dvorů zvaných "dikengyuan".

Tyto jámové dvory rozhodně nejsou žádnou novinkou. Jsou staré 4000 let. Jejich domovem je Loeská vesnice v severní Číně. "V akademické literatuře se uvádí, že vznikly přibližně před 4 000 lety," řekl Lim Tai Wei, vedoucí vědecký pracovník Východoasijského institutu na Národní univerzitě v Singapuru.

Za vznikem jámových dvorů stojí snaha přizpůsobit se tamnímu terénu. Loeská plošina je navíc ideálním stavebním materiálem. Skládá se z měkké žluté hlíny, do které se velmi snadno kope a zároveň je dostatečně pevná, aby se nezbortila. 

"Někteří vědci mimo Čínu považují tato obydlí za přirozenou adaptaci na klimatické poměry v této oblasti s krutými a dlouhými zimami a extrémně spalujícími letními vedry," uvedl Lim.

Podzemní vesnici tvoří velké množství dvorů, které jsou rozlišné velikostí. Největší z nich pak mohou dosahovat délky až 12 metrů. 

Jámové dvory se tvořily tak, že se nejprve vykopalo nádvoří. To bylo hluboké až 10 metrů. Poté se ze 4 stěn nádvoří vytvořily místnosti. Ty se v případě potřeby zpevnily kameny nebo sloupy. 

Stále tu bydlí lidé

Ačkoliv byly jámové dvory v minulosti domovem milionů lidí, ani dnes nejsou prázdné. Lidé tu stále bydlí, i když se jejich počet značně snížil. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Není jasné, kolik lidí se vměstnalo do jednoho dvoru. Dost často však dvory sloužily jako obytný, spací a kuchyňský prostor v jednom. 

Jámové dvory jsou součástí podzemní vesnice, která je plně skrývá před očima okolního světa. 

Ačkoliv dnes pár z nich slouží stále jako obydlí, u mnoha dalších došlo k rekonstrukci a předělání na turistickou atrakci. Moderní verze jámových dvorů je zpevněná betonem, aby nepředstavovala žádné nebezpečí. "Některé jsou dokonce vybavené solárními panely," dodal Lim.

Přesunout se z jámových dvorů na úroveň terénu nepředstavoval žádný problém. Po stranách nádvoří lidé vysekali rampu. Ta snadný přesun lidí umožňovala. 

www.viewofchina.com, www.sciencedirect.com, www.xinhuanet.com