Pohnutý život Moniky Kvasničkové: Dětská hvězda skrývala dávné trauma

Redakce | 24. 8. 2019
Ze seriálu My všichni školou povinní
Monika Kvasničková
Monika Kvasničková

Vzpomínáte na modrookou dívenku Alenku, která se v seriálu My všichni školou povinní dobře učila a byla za všech okolností vzorná? Její představitelka Monika Kvasničková ve skutečném životě tak vzorná nebyla. Se školou skončila ještě před maturitou, a později dokonce bojovala se závislostí na alkoholu.

Monice Kvasničkové bude letos v prosinci 50 let. Je šťastně vdaná, vyrovnaná a miluje svou práci. Její dětství přitom vůbec růžové nebylo, ačkoli se díky vrozenému talentu prosadila v televizi a stala se miláčkem publika. Rodinu totiž poznamenala tragédie, o které Monika dodnes nerada mluví: když jí byly tři roky, její mladší sestra se udusila peckou od hroznového vína a rodiče se s touto ztrátou nikdy nevyrovnali. Otec odmítal být s Monikou o samotě, aby se jí také třeba něco nestalo. Přehnaná úzkostlivost a neustálé napětí pošramotily rodinné vztahy, a Monika se tak rodičům odcizila.

Na první konkurz ji zavedla babička. Šlo o televizní inscenaci Kam uhnout očima a tato zkušenost Monice otevřela dveře do kabaretů a dalších projektů. Diváci si ji nejspíš pamatují hlavně jako Alenu Hajskou ze seriálu My všichni školou povinní, menších rolí však vytvořila už v dětském věku celou řadu. A protože nebyla nadaná jen herecky, ale také pohybově a hudebně, snadno se dostala na konzervatoř.

Pravidelná školní docházka jí však moc nevyhovovala, Monika byla divokého ražení a chtěla hlavně hrát. Když jí přišla nabídka z divadla Semafor, studium pověsila na hřebík jednou provždy. Upozornila na sebe krátkým románkem s tehdy 51letým Jiřím Krampolem, účinkovala na divadelních prknech i před kamerou, ale nakonec podlehla vnitřnímu neklidu a odcestovala na zkušenou do USA.

Za oceánem se věnovala grafice a výtvarnému umění, nevydržela tu však dlouho, a opět změnila kontinent. Tentokrát zamířila do Indie, kde potkala svou první vážnou známost. V roce 1994 se páru narodil syn Simon. Po několika měsících rodinného štěstí ale přišel šok: Moničin partner byl poslán na dlouhá léta do vězení za pašování drog.

Monika se zhroutila. Vrátila se do Čech ke své matce, která se jí starala o syna, zatímco ona sama bojovala s depresemi a se závislostí na alkoholu. Léčba trvala celý rok, ale přinesla ovoce: Monika se vrátila k herecké profesi a během natáčení se seznámila s novým přítelem, kterého si později i vzala. K Simonovi díky tomu přibyl ještě syn Teodor.

Postupem času se Monika konečně usadila a zůstala v Praze. S manželem provozuje rodinné centrum pro rozvíjení kreativity dětí a příležitostně stále hraje ve filmech. Chmury minulosti zahání výtvarnou tvorbou, kterou prý vnímá jako nejlepší psychoterapii.