Ve středověkém hrobě našli ženu s hřeby v ústech. Teorie vědkyně okouzlila svět

Nataša Slánská | 12. 10. 2021

Když skupina italských archeologů hledala hrobku svatého Cerbonia, paradoxně přitom narazila na ostatky dvou čarodějnic. Jedna z nich měla v ústech sedm hřebů, druhou obklopovalo sedmnáct hracích kostek. Vědcům tento neobvyklý objev pořádně zamotal hlavu.

U města Piombino v provincii Livorno archeologové pátrají po pozůstatcích legendárního kostela, ve kterém měl být v 6. století pohřben svatý Cerbonius. Na půdě mladšího chrámu, postaveného před zhruba 800 lety, však zatím nalezli jen množství obyčejných hrobů a mezi nimi i dva hroby neobyčejné.

Nešťastná sedmnáctka

Odpočívaly v nich ostatky mladých žen, které byly pohřbeny přímo do země, beztoho aby je pozůstalí uložili do rakví. Vědce překvapilo, že kolem jedné z nich bylo rozmístěno sedmnáct hracích kostek, ačkoli hra v kostky byla ženám ve středověku zapovězena.

"Číslo 17 bylo v Itálii považováno za nešťastné," vysvětlil archeolog Alfonso Forgione univerzity v L'Aquile. "Když jej zapíšete v římských číslicích a písmena zpřeházíte, vyjde vám výraz VIXI, tedy žil jsem. Vzhledem k minulému času to vlastně znamená, že jsem už mrtvý."

Z druhého hrobu ale vědeckému týmu naskočila husí kůže ještě víc. V ústní dutině pohřbené ženy se nacházelo sedm hřebů a dalších 13 pak obklopovalo její kosti, jako by jimi někdo přibil k zemi její oblečení. "Je to velmi neobvyklý objev a zároveň fascinující. Nikdy jsem nic takového neviděl. Napadá mě jediné vysvětlení, a totiž že dotyčná žena byla nařčena z čarodějnictví," míní Forgione.

Hřeby podle něj měly zemřelou udržet v zemi a zabránit jí, aby vstala z mrtvých a ohrožovala vesničany. Ze stejných důvodů se ve středověku čarodějnicím a ženám podezřelým z upírství probodávala srdce dřevěným kůlem.

Ve středověku byli lidé mnohem šťastnější, než jsou dnes, tvrdí historik
Magazín

Ve středověku byli lidé mnohem šťastnější, než jsou dnes, tvrdí historik

Romantická teorie mladé archeoložky

Záhadou ale zůstává, proč byly domnělé čarodějnice pohřbeny v posvěcené půdě. Na řádném hřbitově přeci dábelské bytosti neměly ve 13. století co pohledávat. Milánská archeoložka Paola Villani proto nabídla zcela jinou teorii. Podle ní se vůbec nemuselo jednat o čarodějnici, ale ženu obviněnou z cizoložství. "Podvádění manžela bylo v té době velkým hříchem, za který hrozilo zahrabání zaživa. Pokud se ale žena dopustila cizoložství z upřímné lásky k milenci, mohla být pohřbena se sedmi hřeby v ústech. Znamenalo to, že navždy uzavřela pokladnici svého srdce," uvedla Villani.

Její romantické vysvětlení by mohlo být námětem na tklivý historický román a není divu, že okouzlilo i vědecké kruhy. V Piombinu je nicméně stále co zkoumat. Nezapomeňme, že se stále ještě musí najít hrobka světce Cerbonia.

Zdroje: https://www.dailymail.co.uk/, http://sarahjanes.blogspot.com/, https://www.irozhlas.cz/

Tagy čarodějnice Itálie Livorno Piombino