www.livescience.com, www.connexionfrance.com, www.france3-regions.francetvinfo.fr

Kámen byl objeven náhodným turistou v roce 1979. Vyrytá data 1786 a 1787 napovídala, že nápis pochází z doby Ludvíka XVI., za jehož vlády byla Francie zadlužená a lidé hladověli. Historici předpokládají, že situace byla tak vážná, že až jedna pětina národa chodila o žebrácké holi. 

O tom, že text se může zmiňovat o těchto krutých časech napovídala také věta „Skrze toto sdělení uvidíte pravdu" a symboly plachetnice a kříže. Zbytek nápisu lingvisté nedokázali rozluštit. Některá slova připomínala bretonštinu, další velštinu. Řada písmen byla zkomolená nebo obrácená vzhůru nohama. Naznačovalo to, že autor byl pologramotný.

Záhadný vzkaz

Rozluštění nápisu ztěžoval i fakt, že ho poškodila eroze a zub času. Z textu „Roc ar b ... dre ar grio se eveloh ar viriones baoavel ... ri obbiie: brisbvilar ... froik ...al" se nedalo nic vyčíst. Představitelé městečka Plougastel-Daoulas se proto v roce 2019 rozhodli spustit soutěž, prostřednictvím které oslovili lingvisty, archeology, akademiky, studenty i nadšence do hádanek. Nejvěrohodnější překlad měl vyhrát 2000 eur.

Dohromady přišlo 61 návrhů z celého světa. Výzvy se zúčastnili badatelé nejen z Francie, ale také Belgie, Ruska, Španělska, Itálie, Spojených arabských emirátů, Thajska a Belgie. Porota byla složena převážně z historiků.

Nakonec byly vybrány dva překlady. Profesor angličtiny a keltských studií Noël René Toudic přišel s hypotézou, že nápis zmiňuje člověka jménem Serge, který se utopil při bouři. Text měl vyrýt jeho kamarád na věčnou památku. Druhá interpretace z pera novináře a karikaturisty Alaina Robeta zní dramatičtěji a podle odborníků více pravděpodobněji.

Staletý příběh

„Byl ztělesněním odvahy a chuti do života. Krutě ho zabili. Pojďme snít o tom, že je znovu svobodný, jako byl před pěti měsíci,” napsal autor. „Ten, kdo si dal s nápisem takovou práci byl určitě smutný a zoufalý,” tvrdí Michel Paugam, správce městského dědictví a historické lokality. „Tesání do kamene trvá dlouho."

Zdroj: Youtube

Odborníci si myslí, že tvůrce mohl patřit k členům vojska válčící v Americké válce za nezávislost, během níž se střetla Velká Británie a třináct kolonií ze Severní Ameriky, jejichž lodě Francii míjely.