Loď jménem Whydah se potopila u mysu Cod v roce 1717, zřejmě chybou navigátora a nepříznivého počasí. Na její palubě byl tehdy obávaný a známý pirát Black Sam Bellamy a jeho loď převážela desítky tisíc zlatých mincí získaných prodejem otroků v Karibiku. Loď ztroskotala a stala se na 260 let snem každého „zlatokopa". Úspěch však oslavil až roku 1984 Barry Clifford, který našel vrak lodi Whydah Gally. Pomohla mu věrná mapa pokladu, autentická mapa místa ztroskotání z roku 1717, jíž vytvořil tesař Thomas South, který byl na palubě v den ztroskotání. To bylo samo o sobě stejně neuvěřitelné, jako fakt že nakonec byl vrak objeven v necelých pěti metrech hloubky a pod metrem a půl písku! Celý příběh zní trochu jako pohádka.

Poklad Černého Sama

Barry Clifford je jediným vlastníkem celého pokladu, který je právem nazývám jediným pirátským pokladem na světě. Poklad byl vystaven na výstavě v Galvestonu, kde mohli lidé na vlastní oči spatřit i desítky děl, mincí a mušket. Celkem bylo odkryto 200 000 artefaktů, mezi kterými se nacházejí africké šperky, muškety, zlaté přezky na opasky a 60 děl. Hodnota pokladu je podle Forbesu odhadnuta na více než 100 milionů dolarů, v přepočtu 2,5 miliardy korun. A vrak Whydah je jedinou autentickou pirátskou lodí, která kdy byla nalezena.

Na video o pirátské lodi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jaká byla historie lodi Whydah?

Whydah Gally, známá jen jako Whydah, byla plně vyzbrojená galéra, která byla původně postavena jako osobní, nákladní a otrokářská loď. Když ji ale Samuel Black Sam Bellamym ukořistil, začala její nová role ve zlatém věku pirátství. Na této lodi zabíral tento pirát další a další lodě, jichž bylo ve finále přes 50. Pak ale 26. dubna 1717 Whydah zastihla silná bouře a ztroskotala u pobřeží Cape Cod ve státě Massachusetts.

Whydah Gally se aktivně podílela na obchodu s otroky a předtím, než ji piráti ukořistili, vezla různé zboží z různých podniků, které mělo být vyměněno za dodávky, obchod a otroky v západní Africe. Před jejím přepadením opustila Afriku odhadem s 500 otroky, zlatem, šperky a slonovinou na palubě. Plula do Karibiku, kde náklad a otroky vyměnila a prodala za drahé kovy, cukr, indigo, rum, polenové dřevo, piment, zázvor a léčivé přísady. A putovala zpět do Anglie, kam už však nikdy nedorazila.

Loď si však Černý Sam zvolil jako svou novou vlajkovou loď; několik členů její posádky zůstalo na své lodi a přidalo se k pirátské bandě. Loď dostala pověstnou černou vlajku s lebkou a zkříženými kostmi a byla vybavena dalšími 10, a později ještě 30 děly v podpalubí, jež sloužila jako závaží. Dvě děla, jež později nalezl Barry Clifford, vážila 360 a 680 kg.

Poklad Barryho Clifforda

Dříve černý Sam, dnes Clifford. Šťastný majitel pokladu, který začal po vraku lodi pátrat již v roce 1982, inspirován příběhy, jež slýchal, když byl ještě kluk. Při potopení lodi zahynulo sto osmdesát pirátů a pouhých osm přežilo, aby byli souzeni před soudem ve státě Massachusetts.

Clifford znal příběh dokonale a začal tím, že podrobně prostudoval mapy i soudní dokumenty z těchto procesů. I proto se nakonec rozhodl soustředit se jen na kus písku vzdálený pouhých pár desítek metrů od břehu. A uspěl!

"Byl jsem přesvědčen, že tam ta loď je. A byl jsem přesvědčen, že na palubě je velké množství pokladů. Černý Sam vyloupil 54 lodí," řekl později ke svému zdařilému pátrání Clifford.

Potápěčské týmy začaly kopat v hloubce 10 metrů na mořském dně a nejprve našly minci z roku 1684, která byla zamrzlá do dělové koule. Svitla jim naděje, ale až když objevili lodní zvon s nápisem "Whydah 1716", začali jim lidé věřit.

Historie lodi Whydah

Loď Whydah byla padesátou lodí, kterou Černý Sam obsadil. Jednalo se o otrokářskou loď, jíž postavila Královská africká společnost. I kořist na ní byla získána z prodeje odměn za otroky na Jamajce.

Díky Cliffordovu objevu tak bylo objasněno, že mnoho pirátů byli zajatci z Afriky, kteří měli být prodáni jako otroci, ale našli novou svobodu a připojili se k pirátským posádkám. To byl další z důvodů, proč se nový majitel pokladu rozhodl jej nikdy neprodat, ač se stát Massachusetts snažil zíkat třetinu pokladu jako nálezné: „Jakmile jsem zjistil, odkud peníze pocházejí, uvědomil jsem si, že je nikdy nemohu prodat. Mnoho z těch mincí jsou mince, kterými se platilo za lidi. Je to velmi důležitá sbírka."

Naštěstí Clifford před soudem svůj nález obhájil a nemusel se dělit. V budoucnu by měla být sbírka vystavena v muzeu a sloužit tak pro blaho oka všem.

Více informací najdete tady:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

www.chron.com, en.wikipedia.org/wiki/Whydah_Gally