Archeologové místo pečlivě ohledali, aby zjistili, že ve skrýši bylo celkem více než 4 000 bronzových a stříbrných mincí, které byly na místě ukryté zřejmě před 1 700 lety. Farmář je nalezl prostě tak, že když do krtince kopl, něco se mu zablýsklo pod nohama, což ho zaujalo. Jak by také ne, když na konci hledání tak šťastlivec nalezl podle regionální archeologické služby jeden z největších nálezů mincí v historii Švýcarska. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Oblast je na poklady plodná

Mince v neuvěřitelném množství byly objevené v Uekenu ve švýcarském severním kantonu Aargau. A nebyl to jediný místní nález, protože jen několik měsíců předtím bylo kousek dál, ve městě Frick nalezeno římské sídliště. I proto si archeologové hned mysleli, že by se mohlo jednat o vzácné mince římského původu.

Regionální archeologická služba na místě strávila dlouhé měsíce, než celý poklad vykopala. Nakonec došla k závěru, že celkem bylo v zemi ukrytých 4 166 mincí. A co bylo ještě zvláštnější, byly ve výborném stavu, což hodnotu pokladu ještě zvýšilo. Odborník na mince Hugo Doppler uvedl, že mince byly v tak dobrém stavu, že bylo jasné, že "byly vyřazené z oběhu hned po vyražení".

Hodnota pokladu je nedozírná

Švýcarský archeolog Georg Matter, který na vykopávkách pracoval, řekl, že nález dalece předčil všechna očekávání, protože takový poklad se poštěstí najít jednou za život. Ne zemědělský, ale archeologický… Pro něj to byl největší nález jeho kariéry.

Podle názoru archeologa majitelé zřejmě mince hromadili, protože "stříbro v nich obsažené zaručovalo určité uchování hodnoty v době ekonomické nejistoty".

Některé mince byly datované do roku 274 n. l. a do doby vlády císaře Aureliána, stejně jako zde byly určeny i mince z doby císaře Maximiána z roku 294.

Archeologové uvedli, že původní hodnotu těchto peněz nelze vzhledem k tehdejší bující inflaci určit, ale podle nich měly hodnotu minimálně ročního nebo dvouletého platu.

Mince zakopané v malých váčcích

Hrobka více než 4 000 bronzových a stříbrných mincí z doby starověkého Říma, nalezená v sadu pěstitele ovoce a zeleniny, byla každopádně označená za jeden z největších pokladů tohoto druhu nalezených ve Švýcarsku.

Sad, kde byly mince nalezené, nebyl nikdy zastavěný. Je to půda, která byla vždy obdělávaná," vysvětlil archeolog Georg Matter, jak je možné, že poklad ležel tak dlouho neobjevený. Někdo je zřejmě zakopal a už nikdy nevyzvedl. Mince, vyrobené převážně z bronzu, ale s neobvykle vysokým, 5 % obsahem stříbra, byly zakopané v malých kožených váčcích.

Jakou hodnotu měly mince dnes, je podle Mattera vedlejší. Dodal, že farmář pravděpodobně dostane nálezné, „ale nalezené předměty patří v souladu se švýcarskými zákony veřejnosti".

Uekenský poklad je nyní, osm let po nálezu, vystavený v muzeu Vindonissa v Brugg v Aargau.

Zdroje: www.bbc.com, edition.cnn.com,  www.theguardian.com