Byl konec léta roku 1992. Traktorista pracoval na poli cukrové třtiny v Hacienda Malagana, poblíž města Palmira v západní Kolumbii, když se pod ním náhle propadla zem. Řidič vystoupil a s nešťastným výrazem přemýšlel, jak z té šlamastyky ven. Jeho pohled upoutalo něco lesklého. Klekl si a z vlhké půdy vyhrabal zlatý šperk. Muži se rozsvítili oči. Na traktor úplně zapomněl.

Během dalších nadcházeních dní trávil na poli většinu času. Netrvalo to dlouho a jeho aktivity si všimli ostatní dělníci i domorodci. Jakmile se dozvěděli, co traktorista našel, popadli krumpáče, lopaty a kyblíky. Rozpoutala se zlatá horečka. V období mezi říjnem a prosincem místo navštívilo asi pět tisíc lidí.

Poklad Malagana

Na poli byl neuvěřitelný chaos. Lidé seděli vedle sebe a hrabali se v zemi. Chamtivost byla tak velká, že došlo dokonce i k vraždě. Z místa starověkého hřbitova bylo odhadem odneseno asi 180 kilogramů zlata.

I přesto, že místo bylo stále pod náporem hledačů pokladů, archeologové v březnu roku 1993 provedli průzkum naleziště. Po několika dnech však musel být přerušen. Během tohoto krátkého období vědci prozkoumali tři hrobky, ve kterých objevili dva zlaté korálky a keramickou nádobu. Radiokarbonové datování odhalilo, že pocházely z období mezi lety 300 př. n. l. až 300 n. l.

O rok později se vědci mohli vrátit. Jen 500 metrů od vypleněného královského hřbitova odhalili nedotčenou vesnici neznámé civilizace. Byla pojmenována jako Lidé z Malagany. Pravděpodobně patřili mezi jednu ze čtyř společností, jež obsadily úrodné údolí a vytvořily kulturu Kalima.

Ztracené zlato

Většina vzácných artefaktů byla prodána sběratelům nebo roztavena. Ve snaze zachovat křehkou starověkou historii, Muzeum del Oro v Bogotě koupilo kolem 150 ukradených zlatých předmětů. Zaplatilo za ně přibližně 7,5 milionů korun.

Zdroj: Youtube

Muzeum se snaží získat další kusy pokladu. Ví se, že se jeho většina pohybuje na mezinárodním trhu s uměním. Pole Hacienda Malagana je cílem hledačů pokladů i dnes. Ročně ho navštíví kolem 300 lidí.

Zdroj:

www.traffickingculture.org, www.thevintagenews.com, www.wikijii.com