Vypůjčený detektor kovů

Teprve tříletý chlapec našel poklad, o kterém se řadě z nás ani nesní. Se zapůjčeným detektorem kovů svého otce narazil na asi centimetrovou zlatou kostičku, když si hrál na nedalekém poli. 

James Hyatt spolu se svým otcem Jasonem kousek zlata vykopali a donesli domů. Zde ho očistili od hlíny. V tu chvíli však neměli tušení, na jaký poklad vlastně narazili. Přesto byl Jason rád, že se jeho synovi podařilo najít kus zlatavého kovu. 

Aby Jason zjistil, co přesně jeho syn objevil, rozhodl se kontaktovat důstojníka pro nálezy z Essexu a také Britské muzeum. Po podrobném zkoumání se ukázalo, že kousek zlatavého kovu o velikosti necelé 3 cm pochází z 16. století. 

James tak objevil skutečně kulturní bohatství. Vzhledem k jeho stáří byl nález prohlášený za skutečný poklad. Otec dítěte uvedl, že jeho syn je dítětem štěstěny, které nachází poklady všude, kam se vydá. 

Poklad astronomické hodnoty

Přívěsek zlatavého zbarvení je vyrobený z pravého zlata a pochází z období konce středověku. Jeho hodnota byla vyčíslená na miliony liber. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Celková analýza ukázala, že přívěsek je původem náboženský šperk. Obsahuje rytiny vyobrazující náboženské motivy. Původním majitelem tak mohl být člen královské rodiny nebo vysoce postavený duchovní. 

Tříletý chlapec tak našel skutečný poklad. Na přední straně přívěsku je vyobrazená panna Marie. Matka Ježíše svírající kříž a svatyni. 

Na zadní straně se nachází pět krvácejících srdcí Ježíše Krista.

Ani strany přívěsku z počátku 16. století nezůstaly bez povšimnutí. Jsou na nich rytiny jmen tří králů. Kašpara, Melichara a Baltazara

Všechny nápisy na přívěsku jsou psané lombardským písmem. Typickým písmem té doby. Kromě zmíněného přívěsku našel Jamen Hyatt také jiné předměty jako mince nebo hřebíky.

„Detektor kovů byl větší než tříletý James. Nejprve vydal pár slabých zvuků, díky kterým jsme objevili několik hřebíků a minci. Pak ale přišel silný zvuk a našli jsme poklad. Bylo to asi osm centimetrů hluboko. Viděli jsme, jak se kov leskne, tak jsme ho opatrně vytáhli. Nemohl jsem tomu uvěřit. Nevěřil jsem svým očím, rozhlížel jsem se kolem a myslel jsem si, že je to nějaký žert," uvedl otec dítěte, který pracuje jako webový designér v Billericay v Essexu.

Zdroje: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org