Již ve starověku bylo jihošpanělské město bohatým obchodním centrem. Největší rozmach zažilo během římské nadvlády. Budovaly se zde chrámy, lázně, trhy i kulturní centra. Na jejím předměstí vyrostla také kolonie Italica, kde se narodili dva z nejvýznamnějších císařů říše: Traianus a Hadrian.

To, že stopy po Římanech lze nalézt doslova na každém kroku, se přesvědčili dělníci, jejichž úkolem bylo opravit vodovodní potrubí. Aby se k němu snáze dostali, vybudovali si kolem něj menší výklenek. Právě zde nalezli dohromady devatenáct nádob, které byly plné zelených mincí.

Římský poklad

Přivolaní archeologové byli v šoku. „S ničím podobným jsme se ještě nesetkali,” řekla vedoucí sevillského muzea Ana Navarro. „Jde o jedinečný nález nevyčíslitelné hodnoty.” Při bližším zkoumání totiž odborníci zjistili, že většina penízků byla nově ražena a nejeví známky opotřebení.

Pochází z přelomu třetího a čtvrtého století, tedy z doby vlády císaře Maxmiliána a Konstantina Velikého. Ten byl prvním vládcem, který konvertoval ke křesťanství. Jeho éra je tak považována za přechod od klasické antiky ke středověku. 

Také uložení pokladu v amforách je neobvyklé. Tyto nádoby se používaly především k uskladnění obilí nebo vína. Jejich velikost ale naznačuje, že mohly být vyrobeny přímo za tímto účelem.

Unikátní sbírka

Celý objev váží dohromady 600 kg. Podle odborníků byly mince pravděpodobně určeny k výplatě státním zaměstnancům či vojákům. Proč ke svým majitelům nedorazily je stále záhadou.

Zdroj: Youtube

Současná hodnota pokladu se pohybuje v řádech milionů eur. Archeologové předpokládají, že bude trvat několik let, než se mince vyčistí, aby nabyly své původní podoby a mohly být vystaveny v sevillském muzeu.

www.theguardian.com, www.edition.cnn.com