Dělníci spravovali potrubí a vykopali 19 starověkých amfor. Ukrýval se v nich poklad za miliony

Lenka Bělská | 27. 3. 2023

I práce dělníka může být vzrušující, zvláště, když máte za úkol opravit vodovodní potrubí ve městě s bohatou historií. Neobvyklý den zažili instalatéři, kteří ve španělské Seville objevili 19 amfor plných bronzových mincí.

Již ve starověku bylo jihošpanělské město bohatým obchodním centrem. Největší rozmach zažilo během římské nadvlády. Budovaly se zde chrámy, lázně, trhy i kulturní centra. Na jejím předměstí vyrostla také kolonie Italica, kde se narodili dva z nejvýznamnějších císařů říše: Traianus a Hadrian.

Vědci mysleli, že jde o obyčejný kopec. Pak ale dostali šok. Našli záhadu větší než Stonehenge
Magazín

Vědci mysleli, že jde o obyčejný kopec. Pak ale dostali šok. Našli záhadu větší než Stonehenge

To, že stopy po Římanech lze nalézt doslova na každém kroku, se přesvědčili dělníci, jejichž úkolem bylo opravit vodovodní potrubí. Aby se k němu snáze dostali, vybudovali si kolem něj menší výklenek. Právě zde nalezli dohromady devatenáct nádob, které byly plné zelených mincí.

Římský poklad

Přivolaní archeologové byli v šoku. „S ničím podobným jsme se ještě nesetkali,” řekla vedoucí sevillského muzea Ana Navarro. „Jde o jedinečný nález nevyčíslitelné hodnoty.” Při bližším zkoumání totiž odborníci zjistili, že většina penízků byla nově ražena a nejeví známky opotřebení.

Pochází z přelomu třetího a čtvrtého století, tedy z doby vlády císaře Maxmiliána a Konstantina Velikého. Ten byl prvním vládcem, který konvertoval ke křesťanství. Jeho éra je tak považována za přechod od klasické antiky ke středověku. 

Jeskyně černého ďábla na Sibiři zabíjí. Robot odhalil zvláštní jev. Vědci se tam bojí vstoupit
Magazín

Jeskyně černého ďábla na Sibiři zabíjí. Robot odhalil zvláštní jev. Vědci se tam bojí vstoupit

Také uložení pokladu v amforách je neobvyklé. Tyto nádoby se používaly především k uskladnění obilí nebo vína. Jejich velikost ale naznačuje, že mohly být vyrobeny přímo za tímto účelem.

Unikátní sbírka

Celý objev váží dohromady 600 kg. Podle odborníků byly mince pravděpodobně určeny k výplatě státním zaměstnancům či vojákům. Proč ke svým majitelům nedorazily je stále záhadou.

Zdroj: Youtube

Současná hodnota pokladu se pohybuje v řádech milionů eur. Archeologové předpokládají, že bude trvat několik let, než se mince vyčistí, aby nabyly své původní podoby a mohly být vystaveny v sevillském muzeu.

www.theguardian.com, www.edition.cnn.com

Tagy Ana Navarro Italian electoral law 2015 Konstantin I. Veliký mince Sevilla