Hrob San José

Více než tři století leží na dně moře vrak španělské lodi San José. Ani kurátor by asi nedokázal vytvořit tak působivý scénář pro svou výstavu, jako moře a čas. Pokrytá řasami a sedimenty už samotná San José vypadá jako umělecké dílo. Na písečném dně se lesknou „zlaťáky“, které se z ní vysypaly. Vedle bronzových děl a mečů jakoby naaranžovaný leží vzácný čínský porcelán s dosud patrnou dekorací, amfory a nádoby. Zlato, stříbro a smaragdy střeží němí tvorové, kterým se vrak stal domovem.   

Tak vypadá „svatý grál lodních vraků“, jak se San José říká, protože na své palubě vezla odhadem kolem dvou set tun cenností v hodnotě několika miliard dolarů.

San José pod plachtami

San José byla třístěžňová galeona španělské koruny. Jako vlajková loď patřila do tzv. flotily pokladů, lodí, které do Španělska přivážely zlato, stříbro a drahé kameny z Nového světa, které získaly výměnou za zboží. V roce 1708 se směnilo zboží v panamském Portobelu a s nákladem milionů španělských reálů (dnes miliard dolarů), zlatem, stříbrem, šperky a dalšími cennostmi pak San José, San Joaquin a Santa Cruz zamířily do kolumbijského přístavu Cartagena pro další náklad. Doprovázelo je zhruba dvanáct obchodních lodí a pár menších plavidel se zbraněmi na palubě.

Několik kilometrů od pobřeží Cartageny na ně číhaly čtyři britské bitevní lodě pod vedením kapitána Charlese Wagera na vlajkové lodi Expedition. V noci 8. června 1708 na Španěly zaútočily. San Joaquin a další obchodní lodě unikly a bezpečně vpluly do přístavu. Terčem se stala San José. Angličané začali pálit z děl s cílem galeonu poškodit a zmocnit se nákladu. San José palbu opětovala, ale asi po hodinovém boji, jak vypovědělo osm námořníků, kteří přežili, začala hořet a zcela nečekaně a rychle šla ke dnu. S ní i zlatý poklad a šest set mužů na palubě. Santa Cruz padla v ranních hodinách do rukou Angličanů.     

Následující video ukazuje "svatý grál vraků":

Zdroj: Youtube

Objevená San José…

Až do roku 1982 nerušeně odpočívaly s bohatými „hrobovými předměty“ jako uctívaní panovníci ostatky posádky San José, dokud jejich vodní hrob neobjevili lovci pokladů americké společnosti Sea Search Armada (SSA). Ta získala v roce 1980 povolení po legendárním pokladu pátrat. Po objevení vraku však kolumbijská vláda zakázala jeho vyzvednutí kvůli sporu o rozdělení cenností. Dlouholeté soudní tahanice SSA s kolumbijskými úřady američtí hledači pokladů prohráli a nebyl jim přiznaný ani cent.

Ve spolupráci s mezinárodním týmem vrak znovu objevili výzkumníci z kolumbijského Oceánografického institutu ve Woods Hole (WHOI) v roce 2015 za pomocí robotické ponorky REMUS 6000. Nález oznámil tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Přesná poloha a podrobnosti nebyly zveřejněny, ale předpokládá se, že leží v hloubce zhruba šest až devět set metrů pod hladinou nedaleko cartagenských břehů. Video se záběry vraku „odtajnil“ v červnu roku 2022 další prezident Kolumbie Iván Duque. Vydal prohlášení o ochraně a zachování pokladu a kolumbijská vláda vyhlásila na cennosti přednostní právo.

… dál spočívá v klidu na dně moře

I když vrak San José leží v teritoriálních vodách Kolumbie, s odvoláním na mezinárodní úmluvy si na poklad klade nárok Španělsko. Tvrdí, že je právoplatný vlastník, protože v době potopení patřila galeona Španělsku. O svůj podíl se hlásí i bolivijský domorodý kmen Qhara Qhara, který tvrdí, že jejich nerostné bohatství – zlato, stříbro a drahokamy – vytěžili jejich předkové jen kvůli Španělům. K nálezu vraku se také vyjádřila UNESCO, která doporučila Kolumbii, aby poklad nerozprodala, protože by se tak „nenávratně ztratilo významné kulturní dědictví“. Některé kolumbijské úřady tvrdí, že předměty nejsou jejich kulturním dědictvím a měly by být předány národní bance, tedy zpeněženy.

Ještě jeden pohled na poklad na dně moře:

Zdroj: Youtube

Než se vše vyřeší, San José bude dál i se svými poklady v klidu spočívat na dně moře.

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.bbc.com