Zjistil to až o čtyři roky později, kdy kontroloval pozemek, který se rozhodl prodat. Nohou začal rozhrabávat hromádku hlíny, když se něco zalesklo. Muž se sklonil a vzal předmět do ruky. Poté, co ho očistil o kalhoty, vytřeštil oči. Díval se na nádhernou brož ve tvaru květiny.

S nadšením si klekl na zem a kousek po kousku vyhrabával další kusy. Následně je vyfotil a publikoval na internetu. Zde ho sběratelé upozornili na potenciální hodnotu nálezu. Rozhodl se proto, že ho odnese do památkového úřadu.

Středověký poklad

„Poklad se skládá z více než 200 prstenů, broží, ozdobných přezek na opasky, pozlacených stříbrných plátů a dalších šperků či fragmentů, zdobené perlami, zkamenělými korály a minerály,” uvedl podle CBSnews Rakouský federální úřad pro památky. Předměty mají být staré 650 let a dohromady váží 3,3 kilogramu.

„Je to jeden z nejvýznamnějších objevů na území Rakouska. Máme před sebou špičkové produkty vyrobené pro nejvyšší společenskou třídu Evropy,” vysvětluje historik Thomas Kuehtreiber. Kdo a proč je někdo pohřbil do země, je však pro odborníky záhadou. 

„Místem nálezu procházela důležitá středověká obchodní stezka mezi Polskem a Itálií,” říká vědec. „Mohly být uloupeny a ukryty. Zloděj si je však již nevyzvedl. Nebo byly schovány před tím, než je mistr zlatník prodal. Existuje mnoho scénářů.”

Rakouský poklad

Experti sbírku předběžně ocenili na asi 2,5 milionu korun. Kolik dostane šťastný objevitel, který si přeje zůstat v anonymitě, se však neví. 

Představitelé rakouského oddělení národních památek a Akademie věd uvedli, že jsou teprve na začátku dlouhého pátrání po osudu šperků. Archeologové doufají, že na místě, kde byl poklad objeven, možná najdou další artefakty. 

Zdroje: www.foxnews.com, www.cbc.ca, www.antique-jewelry-investor.com