Muž kopal za domem jezírko a našel starý hrnec s obřím pokladem. Všechno ale dopadlo moc špatně

Lenka Bělská | 19. 5. 2023

Ken Allen seděl na kraji hluboké jámy a do mobilu vyťukával telefonní číslo. I přesto, že se mu třásly ruce vzrušením, zachoval si chladnou hlavu. „Bristolské muzeum,“ ozval se příjemný hlas. „Asi jsem našel poklad,” muž polkl. „Tisíce mincí ve starém hrnci.” Na druhé straně bylo chvíli ticho.

Následně Allen dostal instrukce, jak s nálezem zacházet. O pár minut později už seděl v autě s kbelíkem plným zablácených penízků a mířil do Bristol City Museum and Art Gallery. Tam na něho čekali archeologové a koroner.

Farmář našel krtinec. Naštvaně do něj kopl a našel 15 kg něčeho nesmírně cenného
Magazín

Farmář našel krtinec. Naštvaně do něj kopl a našel 15 kg něčeho nesmírně cenného

„Kopal jsem asi v metrové hloubce, když rýč narazil na něco tvrdého,” svěřil se Ken. „Myslel jsem si, že je to jen další otravný balvan. Když jsem se ale podíval lépe, všiml jsem si, že je to hrnec. Pak jsem seškrábl trochu hlíny, zabořil do něj ruku a vytáhl hrst mincí. Nemohl jsem tomu uvěřit.”

Poklad Thornbury 

Odborníci z programu Portable Antiquities Scheme následně zjistili, že poklad váží 28,6 kg a je složený z 11 460 římských mincí ze slitiny mědi, pocházející z let 260 až 348 našeho letopočtu z doby vlády Galliena a císaře Konstantina Velikého. Většina z nich byla vydaná u příležitosti založení Konstantinopole. 

Některé z peněz zobrazují vlčici kojící dvojčata Romula a Rema, další připomínají bitvu u Chrysopolis, kterou svedli Konstantin I. a Licinius. Na jiných je vyražena dvojice vojáků s legionářskými standartami. Objev archeology překvapil. V oblasti Thornbury zatím nebyly nalezené žádné důkazy o římské okupaci. 

Prohlédněte si tuto 100 let starou fotografii. Pro vědce je záhadou. Co na ní vidíte vy?
Magazín

Prohlédněte si tuto 100 let starou fotografii. Pro vědce je záhadou. Co na ní vidíte vy?

„Netušíme, za jakým účelem bylo bohatství shromážděno a zakopáno. Mohlo jít i úspory, schované v době potíží nebo jako následek devalvace, kdy starší mince měly větší hodnotu,” říká bristolský koroner Paul Forrest. Ten poklad ocenil na 40 000 liber (cca 1 milion korun).

Římské mince

Nález z roku 2004 je označovaný za „třetí největší svého druhu ve Spojeném království”. Mincí je tolik, že muzeum může vystavit jen část. „To je škoda, protože jde opravdu o vzácnost,” krčí rameny Ken Allen, který se dodnes chodí na svůj nečekaný objev dívat.

Zdroj: Youtube

Jak vysokou odměnu sedmašedesátiletý nálezce za obrovský poklad dostane, je zatím záhadou. Vše se vleče a Ken stárne. „Nevím, kolik a kdy dostanu. Byl bych rád, kdyby mi to pokrylo alespoň náklad na jezírko s rybami, které jsem kopal, když jsem našel poklad. Už ani nedoufám, že se nějaké odměny dočkám. Nevěřím nikomu a ničemu," prohlásil poctivý a zklamaný nálezce.

Zdroje: www.gazetteseries.co.uk, www.en.wikipedia.org

Tagy Bristol Konstantin I. Konstantin I. Veliký Konstantinopol mince muzeum Velká Británie