Následně Allen dostal instrukce, jak s nálezem zacházet. O pár minut později už seděl v autě s kbelíkem plným zablácených penízků a mířil do Bristol City Museum and Art Gallery. Tam na něho čekali archeologové a koroner.

„Kopal jsem asi v metrové hloubce, když rýč narazil na něco tvrdého,” svěřil se Ken. „Myslel jsem si, že je to jen další otravný balvan. Když jsem se ale podíval lépe, všiml jsem si, že je to hrnec. Pak jsem seškrábl trochu hlíny, zabořil do něj ruku a vytáhl hrst mincí. Nemohl jsem tomu uvěřit.”

Poklad Thornbury 

Odborníci z programu Portable Antiquities Scheme následně zjistili, že poklad váží 28,6 kg a je složený z 11 460 římských mincí ze slitiny mědi, pocházející z let 260 až 348 našeho letopočtu z doby vlády Galliena a císaře Konstantina Velikého. Většina z nich byla vydaná u příležitosti založení Konstantinopole. 

Některé z peněz zobrazují vlčici kojící dvojčata Romula a Rema, další připomínají bitvu u Chrysopolis, kterou svedli Konstantin I. a Licinius. Na jiných je vyražena dvojice vojáků s legionářskými standartami. Objev archeology překvapil. V oblasti Thornbury zatím nebyly nalezené žádné důkazy o římské okupaci. 

„Netušíme, za jakým účelem bylo bohatství shromážděno a zakopáno. Mohlo jít i úspory, schované v době potíží nebo jako následek devalvace, kdy starší mince měly větší hodnotu,” říká bristolský koroner Paul Forrest. Ten poklad ocenil na 40 000 liber (cca 1 milion korun).

Římské mince

Nález z roku 2004 je označovaný za „třetí největší svého druhu ve Spojeném království”. Mincí je tolik, že muzeum může vystavit jen část. „To je škoda, protože jde opravdu o vzácnost,” krčí rameny Ken Allen, který se dodnes chodí na svůj nečekaný objev dívat.

Zdroj: Youtube

Jak vysokou odměnu sedmašedesátiletý nálezce za obrovský poklad dostane, je zatím záhadou. Vše se vleče a Ken stárne. „Nevím, kolik a kdy dostanu. Byl bych rád, kdyby mi to pokrylo alespoň náklad na jezírko s rybami, které jsem kopal, když jsem našel poklad. Už ani nedoufám, že se nějaké odměny dočkám. Nevěřím nikomu a ničemu," prohlásil poctivý a zklamaný nálezce.

Zdroje: www.gazetteseries.co.uk, www.en.wikipedia.org