K nálezu došlo v říjnu v roce 2006 na švédském ostrově Gotland. Toto místo bylo dříve obývané Vikingy, proto se zde našlo mnoho pokladů. Podívejte se například na toto video:

Zdroj: Youtube

Soused chlapců, který si přál zůstat v anonymitě, ihned po nálezu přivolal místní úřady a na místo se brzy dostavil švédský Národní památkový úřad, aby nález prošetřil. Poté odborníci potvrdili, že poklad je pravý a jedná o cenný nález. Objeveno tak bylo více než 1 100 stříbrných mincí a řada šperků a dalších předmětů. Předpokládá se, že mince byly vyražené v Bagdádu, Íránu a městě Samarkand v Uzbekistánu a s největší pravděpodobností byly získané obchodem nebo loupeží.

Poklad byl zakopaný v krušné době

Podle archeologa Larse Malmera, který vedl vyšetřování, byl poklad pravděpodobně zakopaný na konci 10. století, tedy v době, kdy Švédsko prožívalo výrazné společenské a politické otřesy. V té době byla země rozdělena na několik malých království. Je možné, že poklad zakopal někdo, kdo se snažil ochránit své bohatství před nájezdníky nebo politickými nepřáteli.

Vikingové a jejich vliv

Objev stříbrného pokladu vrhl nové světlo na tehdejší dobu, ekonomiku a obchodní sítě doby Vikingů. Mince nalezené svědčí o rozsáhlých obchodních sítích, které v té době existovaly, a potvrzují, že Vikingové nebyli jen nájezdníci a válečníci, ale také zdatní obchodníci.

Dva dospívající chlapci, kteří objev učinili, dostali od švédské vlády za svůj nález peněžitou odměnu ve výši v přepočtu 100 000 korun a poklad byl později prodaný Švédskému historickému muzeu za nezveřejněnou částku.

Amatérští hledači pokladů

Objev stříbrného pokladu je jen jedním z mnoha příkladů významných nálezů amatérských archeologů ve Švédsku. Podle švédské Národní rady pro kulturní dědictví žije v zemi odhadem 50 000 amatérských archeologů, z nichž mnozí hrají důležitou roli při objevování a uchovávání bohatého kulturního dědictví země.

Navzdory významu jejich práce se však mnoho amatérských archeologů pohybuje v šedé právní zóně. Podle švédských zákonů má každý, kdo objeví archeologický artefakt, zákonnou povinnost oznámit to úřadům. Pokud tak neučiní, může mu být uložena pokuta nebo dokonce trest odnětí svobody.

Zdroje: www.foxnews.com, www.britannica.com, visitsweden.com