Vikinský poklad za miliony

Ne všichni nálezci jsou čestní, ne všem jde jen o nalezení pokladu. Příkladem jsou 2 muži, kteří objevili vikinský poklad v neskutečné hodnotě 20 milionů korun a rozhodli se ho zpeněžit. 

Dopustili se tak přečinu, protože se rozhodli nenahlásit nález, mající celostátní význam pro anglosaské mincovnictví. A nejen to, poklad může vést k lepšímu pochopení poměrně kritického období britských dějin. 

Jsou to právě mincovní nálezy, které stojí za tím, proč někteří historikové přepisují dějiny. 

Viníky jsou šestačtyřicetiletý Craig Best a pětasedmdesátiletý Roger Pilling. Byli odsouzení za plánování prodeje mincí z 9. století, kdy je zakopali Vikingové. Jelikož však nebyly řádně prohlášené za poklad, náleží Koruně. Best ani Pilling však neměli v úmyslu mince předat. 

Durhamský korunní soud odsoudil oba muže za držení kriminálního majetku. Hrozí jim tak více než 5 let pobytu ve vězení. „Oba jste si vědomi toho, jaký trest vám pravděpodobně hrozí, a to odnětí svobody na dlouhá léta," řekl oběma mužům soudce James Adkin

V rukou spravedlnosti

Důvodem verdiktu je především snaha mužů nezákonně prodat anglosaské mince obřího historického významu kamsi do zahraničí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

K zatčení Craiga Besta došlo během zinscenované schůzky s falešným odborníkem na kovy, který byl ve skutečnosti detektiv v utajení. Rogera Pillinga zatkli přímo v jeho domě v Lancashiru.

Celá operace vznikla poté, co se Best pokusil prodat několik mincí jednomu americkému sběrateli. Celá situace mu přišla podezřelá, a tak se rozhodl kontaktovat britské úřady. Podezřelá mu připadala především dostupnost, s jakou je možné tak mimořádný artikl ve Velké Británii zakoupit. 

Po upozornění patřičných úřadů se odborníci spojili s tamní policií, která vzala spravedlnost pevně do svých rukou. Zinscenovali schůzku, ze které již nebylo úniku. 

Odhaduje se, že mince vznikly v 9. století, přesněji v letech 874 a 879 n. l.. Krátce po jejich vyrobení je však jeden z Vikingů zakopal, aby je ochránil v tak krutém a násilném čase anglických dějin. 

Mezi mincemi, které odborníci zachránili z rukou Besta a Pillinga se nacházely také vzácné dvouhlavé mince, na kterých byli vyobrazení Ceolwulf a Alfréd z Wessexu.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.theguardian.com, www.mirror.co.uk