Podívejte se na nádherný poklad z doby Vikingů za miliony. Muži, kteří ho našli, jdou do vězení

Natálie Borůvková | 10. 5. 2023

Ačkoliv si každý myslí, že tajným snem detektoráře je najít poklad, ne vždy tomu tak je. Někdo chce hlavně vydělat. Příkladem jsou muži, kterým se podařilo objevit vikinský poklad. Nyní je čeká vězení.

Vikinský poklad za miliony

Ne všichni nálezci jsou čestní, ne všem jde jen o nalezení pokladu. Příkladem jsou 2 muži, kteří objevili vikinský poklad v neskutečné hodnotě 20 milionů korun a rozhodli se ho zpeněžit. 

Dopustili se tak přečinu, protože se rozhodli nenahlásit nález, mající celostátní význam pro anglosaské mincovnictví. A nejen to, poklad může vést k lepšímu pochopení poměrně kritického období britských dějin. 

Jsou to právě mincovní nálezy, které stojí za tím, proč někteří historikové přepisují dějiny. 

Viníky jsou šestačtyřicetiletý Craig Best a pětasedmdesátiletý Roger Pilling. Byli odsouzení za plánování prodeje mincí z 9. století, kdy je zakopali Vikingové. Jelikož však nebyly řádně prohlášené za poklad, náleží Koruně. Best ani Pilling však neměli v úmyslu mince předat. 

Durhamský korunní soud odsoudil oba muže za držení kriminálního majetku. Hrozí jim tak více než 5 let pobytu ve vězení. „Oba jste si vědomi toho, jaký trest vám pravděpodobně hrozí, a to odnětí svobody na dlouhá léta," řekl oběma mužům soudce James Adkin

V rukou spravedlnosti

Důvodem verdiktu je především snaha mužů nezákonně prodat anglosaské mince obřího historického významu kamsi do zahraničí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

K zatčení Craiga Besta došlo během zinscenované schůzky s falešným odborníkem na kovy, který byl ve skutečnosti detektiv v utajení. Rogera Pillinga zatkli přímo v jeho domě v Lancashiru.

Celá operace vznikla poté, co se Best pokusil prodat několik mincí jednomu americkému sběrateli. Celá situace mu přišla podezřelá, a tak se rozhodl kontaktovat britské úřady. Podezřelá mu připadala především dostupnost, s jakou je možné tak mimořádný artikl ve Velké Británii zakoupit. 

Po upozornění patřičných úřadů se odborníci spojili s tamní policií, která vzala spravedlnost pevně do svých rukou. Zinscenovali schůzku, ze které již nebylo úniku. 

Starý voják se toulal po pláži a našel hrst mincí. Vědci dostali šok. Vzácný poklad přepisuje histrorii
Magazín

Starý voják se toulal po pláži a našel hrst mincí. Vědci dostali šok. Vzácný poklad přepisuje histrorii

Odhaduje se, že mince vznikly v 9. století, přesněji v letech 874 a 879 n. l.. Krátce po jejich vyrobení je však jeden z Vikingů zakopal, aby je ochránil v tak krutém a násilném čase anglických dějin. 

Hledač pokladů našel ve vraku 300 let staré lodi zlaté mince. Mají hodnotu 90 milionů korun
Magazín

Hledač pokladů našel ve vraku 300 let staré lodi zlaté mince. Mají hodnotu 90 milionů korun

Mezi mincemi, které odborníci zachránili z rukou Besta a Pillinga se nacházely také vzácné dvouhlavé mince, na kterých byli vyobrazení Ceolwulf a Alfréd z Wessexu.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.theguardian.com, www.mirror.co.uk

Tagy mince Velká Británie věznice Vikingové