Během renovace je tak čekalo doslova životní překvapení. Našli více než 260 vzácných zlatých mincí starých stovky let.

Zlato pod podlahou

A přestože není jasné, kolik peněz manželé na vylepšení své kuchyně vynaložili, poklad pod jejich podlahou jim možná pomohl vyrovnat část nákladů.

Manželé mince našli při rekonstrukci svého domu v Ellerby, vesnici v severním Yorkshiru na severovýchodě Anglie. Při práci na výměně podlahy v kuchyni svého domu tak narazili na něco, co původně považovali za elektrický kabel zakopaný pod betonem.

Při rekonstrukci kuchyně našli vzácný poklad za 7 milionů Kč

Když však záhadnou překážku prozkoumali, zjistili, že narazili na malý kameninový hrnek překypující zlatými mincemi. Šálek, zakopaný šest až osm centimetrů pod zemí, byl údajně velký asi jako plechovka od limonády.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Pozoruhodný nález se nepodobá žádnému nálezu, jaký byl kdy v britské archeologii objeven.

Ačkoli je nález velice vzácný, samotné mince byly běžným platidlem své doby.

Mince pocházejí z let 1610 až 1727 a jejich původní hodnota se pohybovala v rozmezí 1400 až 2800 korun českých.

Nejvzácnější a nejcennější ze všech mincí je chybně vyražená guinea Jiřího I. z roku 1720, která má dvě "ocasní" strany. Aukční síň odhadla její hodnotu na přibližně 113 000 Kč. Další vzácný chybný otisk, guinea Karla II. s chybně napsaným latinským jménem, má hodnotu přibližně 42 000 Kč.

Jelikož nalezené mince nesplňují specifikace "pokladu", jak uvádějí britské zákony, mohli si manželé většinu z nich nechat.

Sama britská vláda se pak rozhodla ponechat si pouze jeden artefakt. Vzácnou brazilskou zlatou minci. Ta byla v oběhu v Anglii ve 20. letech 20. století. Vláda ji tak přidala do sbírek jednoho ze svých muzeí.

Před náhodným objevem patřily mince pravděpodobně Josephu a Sarah Fernley-Maistersovým. Manželskému páru, který pocházel z prosperující obchodnické rodiny, jež vydělávala peníze obchodováním s přírodními zdroji jako je dřevo, uhlí a železná ruda.

Zdroje:

www.thearchaeologist.org

www.livescience.com

www.msn.com