Bagrista vyryl z pole kousek oprýskaného kovu. Předmět vedl k děsivému objevu za miliardy 

Tereza Malá | 13. 5. 2023

Hluboko v análech dějin se skrývají záhadné civilizace, které vzkvétaly a zanikly a zanechaly po sobě fascinující pozůstatky. Varnská nekropole na břehu Černého moře v Bulharsku zaujala archeology i historiky. Mezi celkem 294 hroby s přibližně 3 000 zlatými artefakty výrazně vyčníval hrob číslo 43.

Za překvapivým objevem v roce 1972 stál bagrista, kterému se povedlo z pole vyrýt kousek oprýskaného kovu, když se podílel na stavbě továrny na výrobu cínu. Tehdy dvaadvacetiletý bagrista Rajocho Marinov vykopal několik artefaktů. Dal je do krabice od bot a vzal si je domů. Pak se mu ale jeho čin rozležel a o svůj objev se podělil s místními archeology.

Vůbec netušil, že stojí na prahu děsivého objevu za miliardy. Pomocí radiokarbonového datování byly zdejší hroby z doby měděné datovány do období 4 560 až 4 450 let před naším letopočtem.

Vědci zrekonstruovali podobu skutečného hraběte Drákuly. Byl to překvapivě krásný muž
Magazín

Vědci zrekonstruovali podobu skutečného hraběte Drákuly. Byl to překvapivě krásný muž

Varnské pohřebiště vydalo své tajemství

Překvapivý objev na tomto starobylém pohřebišti vrhl nové světlo na vyspělou společnost, která zde kdysi před více než 6 500 lety prosperovala.

Varnská nekropole je mezinárodně považována za jednu z nejvýznamnějších prehistorických archeologických lokalit na světě. Datuje se do doby chalkolitové (měděné) varnské kultury, která zde působila asi před 6 000 až 6 500 lety.

Video můžete zhlédnout zde:

Zdroj: Youtube

Vyspělost civilizace archeology překvapila

Nález cenných a propracovaných zlatých artefaktů podnítil zvědavost ohledně záhadného zmizení těchto tajemných kultur a toho, co mohlo být příčinou jejich zániku. Varnská kultura v oblasti vzkvétala v období neolitu a chalkolitu a pokrývala oblast v dnešním Bulharsku a na zbytku Balkánu, v dolním Podunají a na západním pobřeží Černého moře. Podle některých vědců se tato pravěká civilizace jmenovala "stará Evropa". Tato kultura požívala místo platidel mušle středomořského měkkýše Spondyla, které byly nalezeny i na dalších nekropolích.

Při vykopávkách vedených bulharským archeologem Ivanem Ivanovem byl v roce 1972 na varnské nekropoli objeven ohromující poklad zlatých artefaktů. Ze všech hrobů se ale jeden výrazně lišil. V hrobce číslo 43 byly nalezeny pečlivě zpracované a nádherně zdobené artefakty - šperky, obřadní předměty a složité měděné a stříbrné ozdoby. Tato pozoruhodná sbírka nejen ukázala vynikající řemeslnou zručnost chalkolitického lidu, ale nabídla také pohled na jeho společenskou hierarchii, náboženskou víru a obchodní sítě.

Hrobka pravděpodobně patřila významně postavenému muži.¨

Vyspělé společnosti varnské nekropole

Varnská nekropole z pátého tisíciletí před naším letopočtem je dokladem vyspělé civilizace, která měla dobře zavedené metalurgické techniky a propracované umělecké dovednosti. Množství zlata nalezeného na nekropoli svědčí o existenci vysoce stratifikované společnosti s odlišnými společenskými třídami. Celkem zde byly nalezeny neuvěřitelné 3 tisíce artefaktů, rozdělené do 28 různých typů o celkové hmotnosti 6,5 kilogramu.

Pečlivé pohřbívání jedinců ozdobených těmito vzácnými artefakty naznačuje, že varnská elita měla značnou moc a vliv.

Baba Vanga: Co slavné věštkyni vyšlo a v čem se zmýlila? Co by nás mělo čekat v brzké době?
Magazín

Baba Vanga: Co slavné věštkyni vyšlo a v čem se zmýlila? Co by nás mělo čekat v brzké době?

Co se našlo v hrobce 43?

Hrobka 43 byla výrazně nejbohatší. Byla vykopána roku 1974 v centrální části varnské nekropole. V ní byly nalezeny ostatky muže vysokého asi 1,75 metru a více než 1,5 kilogramu zlatých předmětů. Meziu nimi bylo 10 velkých aplikací, velké množství prstenů, dva náhrdelníky, řetízky, podivný zlatý falus, zlaté lučíkové ozdoby, kamenná sekera a měděná sekera se zlatem. Jednalo se zřejmě o hrobku krále nebo vládce.

I ostatní hrobky skrývaly velké poklady. Druhá nejbohatší byla hrobka 36, symbolický hrob z více než 850 zlatými předměty.

Navzdory desetiletím vykopávek a výzkumů zůstává mnoho otázek o chalkolitických společnostech ve Varně nezodpovězeno. Význam zlatých artefaktů a jejich symbolická hodnota, konkrétní příčiny kolapsu a konečný osud chalkolitických lidí odborníkům stále unikají. Navíc ne celá nekropole byla prozkoumána…

Zdroje:

earthlymission.com, www.smithsonianmag.com, www.thearchaeologist.org, en.wikipedia.org/wiki/Varna_Necropolis

Tagy Balkán Bulharsko civilizace Černé moře Evropa hrobka Ivan Ivanov objev