V době, kdy pokoje pro služku ztratily svůj původní účel, byly nejčastěji používány jako sklady. Všeobecný nárůst cen nemovitostí ale vyvolal otázku, zda se tyto zapomenuté metry nedají využít. Problémem ale bylo, že svou rozlohou byly více než skromné a především postrádaly sociální zázemí a kuchyni. 

Nic není nemožné. Potvrdili to designéři ze studia KITOKO, které oslovili majitelé bytu, nacházející se v jedné z historických budov v centru Paříže. Jejich požadavek zněl jasně. Proměnit pokoj pro služku na plnohodnotný apartmán pro jejich chůvu.

Pokoj pro služku

Jak do osmi metrů čtverečních vměstnat ložnici, kuchyni, koupelnu, úložné prostory, stůl a židle? Tvůrci čelili nelehkému úkolu. Pak ale dostali nápad. Podobný problém řeší švýcarský armádní nůž, jenž se se svým „X v jednom” proslavil po celém světě. Nový pokoj pro pomocnici v domácnosti se tak stal multifunkčním bytem.

Zdroj: Youtube

Místnost byla rozdělena na dvě části. V jedné polovině se nachází skříň. Ta v sobě ukrývá téměř vše, co člověk potřebuje k životu. U stropu je lůžko s vlastním světlem. K němu se dá vystoupat po vysouvacích schodech, které slouží zároveň jako knihovna nebo botník. 

Za dalšími dvířky se schovává věšák na kabáty a police na oblečení. Pod ní je stůl se dvěma židlemi. Následuje další úložný prostor s bojlerem na vodu a skromná koupelna. Ta se pyšní záchodem, umyvadlem se zrcadlem a sprchovým koutem.

Povedená rekonstrukce

V bytě nechybí ani mini kuchyňská linka s ledničkou, dřezem a mikrovlnkou. V případě potřeby by se zde vešel také dvouplotýnkový vařič. Nad ní je velké okno, nabízející pohled na panorama pařížských střech. 

Zdroj: Youtube

Designéři tak dokázali z miniaturního prostoru vykouzlit 2+kk se sociálním zařízením. I přestože se jeho obyvatelka bude muset uskromnit, nebude závislá na svých zaměstnavatelích a bude mít soukromí. 

Zdroje: www.busyboo.com, www.newatlas.com, www.archilovers.com