Vražedná pole šíleného diktátora Pol Pota: Místa, odkud se nikdo nevrátil

Redakce | 2. 11. 2019
Pol Pot vede Rudé Khméry do akce
Oddaní vojáci se často rekrutovali z řad dětí
Pol Pot po útěku do džungle

Kambodžská genocida diktátora Pol Pota a Rudých Khmérů se řadí k nejhorším zločinům proti lidskosti v celých dějinách. Krutý vládce nechal v letech 1975-1979 popravit či jinak zabít až tři miliony lidí z celkového počtu sedmi milionů obyvatel. Nezáleželo na rase člověka, politickém či náboženském smýšlení, sexualitě nebo věku. To vše se dělo ve jménu komunismu.

Kromě něj věřil Pol Pot i v agrární společnost a svou víru chtěl prosadit za každou cenu. Mezníkem genocidy bylo vysídlení obyvatel z měst do vesnických gulagů. Tam je nutil pracovat téměř celý den a účastnit se politických školení. Ženy, muže i děti od sebe oddělil. Každý, kdo byl spatřen s opačným pohlavím nebo dítětem, byl okamžitě zabit. Důvod? Paranoia, že se proti němu lidé obrátí. Kdo by se ale odvážil udělat cokoliv, když vám 24 hodin denně drží hlaveň u spánku?

Kuřimská kauza: Týraní chlapci i Škrlová se snaží zařadit do běžného života
Magazín

Kuřimská kauza: Týraní chlapci i Škrlová se snaží zařadit do běžného života

V nové společnosti pod vládou šíleného diktátora byli největším rizikovým faktorem lidé se vzděláním. Ať už se jednalo o učitele, lékaře, politiky, každého s vystudovanou školou, musel zemřít. Charakter či dovednosti nehrály roli. Hlavně lékaře pak nahradil náhodně vybranými rolníky, kteří v důsledku nedostatečných vědomostí nechávali pacienty umírat.

Nejvíc trpěly děti. Vytržené z náruče matky vůbec netušily, co se děje, proč se to děje a zda ještě někdy uvidí rodinu. Potovi posluhovači jim vymývali mozky, přesvědčovali je, že rodina spáchala neodpustitelnou zradu vůči nově nastolenému režimu, a posílali je své příbuzné zabít.

Vraždy byly na denním pořádku a probíhaly na speciálně zřízených místech - vražedných polích. Vojáci občany nejdříve mučili a pak je popravili kulkou do hlavy. Když si Pot uvědomil, že je to strašné plýtvání munice, kterou je lepší využít proti nepřátelům režimu, vydal příkaz zabíjet jinými způsoby. Vojáci byli vynalézaví a zabíjeli motykami, lopatami a v určitých případech nechali lidi ušlapat slony.

Slavný kovboj John Wayne: Stalin na něj nechal spáchat dva atentáty
Magazín

Slavný kovboj John Wayne: Stalin na něj nechal spáchat dva atentáty


Celá země se kompletně odstřihla od světa. Veřejná doprava byla zrušena, zrušila se měna, zavedl se nový kalendář začínající rokem nula. Genocida skončila vniknutím vietnamských vojsk do země v roce 1979. Spojenci Pota, Rudí Khmérové, se skryli v džungli, a Kambodža se začínala probírat z té nejčernější noční můry.

Dnes o genocidě nikdo nemluví. Tehdejší vrazi svedli své činy na vymývání mozku. Nikdo za tři roky dlouhé vraždění nebyl potrestán, ani samotný Pol Pot. Ten až do své smrti v roce 1998 žil poklidný život v horách a každému, kdo jej poprosil o rozhovor opakoval, že se necítí být vinný a svých činů nelituje.