V roce 2005 si jistá Kanaďanka Nicole udělala výlet, jehož cílem byly italské Pompeje. Tehdy jí bylo dvacet let. Dle informací webu aktuálně.cz se rozhodla ukrást několik artefaktů, aby prý mohla mít kousek historie, jaký nikdo jiný nemá.

Postupem času se však začala potýkat s nejrůznějšími těžkostmi. Nyní je žena přesvědčena, že smůla, která ji několik let pronásleduje, vychází právě z odcizených předmětů. Nicole například dvakrát prodělala rakovinu prsu a dlouhodobě se potýká s finančními těžkostmi. Právě proto se Nicole rozhodla předměty po dlouhých patnácti letech zaslat zpátky na jejich místo a přiložila k nim i omluvný dopis. „Je v nich tolik negativní energie spojené s tím místem plným zkázy. Prosím, dejte je zpátky, přinášejí smůlu,” stojí v dopise.

Nicole však zdaleka není jedinou turistkou, která se rozhodla odnést si z Pompejí něco na památku. Místo patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Itálii a návštěvníci toužící po tom odnést si z místa unikátní artefakty jsou dlouhodobým problémem.

Společně s Nicole se rozhodl vrátit odcizené předměty i kanadský manželský pár, který si ve stejném roce odvezl z Pompejí několik kamenů. „Vzali jsme je, aniž bychom pomysleli na bolest a utrpení, které ty nebohé duše během erupce Vesuvu a hrozivé smrti zažily,” stojí v dopise manželů. „Je nám to moc líto, prosím, odpusťte nám naše hrozné rozhodnutí. Kéž jejich duše odpočívají v pokoji,” dodali ještě.

Pompeje byly starověké město v oblasti města Napoli. Roku 79 našeho letopočtu byly zničeny výbuchem sopky Vesuv. Tehdejší obyvatelé byli přesvědčeni o tom, že je sopka vyhaslá a varovným signálům nevěnovali pozornost. Začátkem roku 79 vyschly ve městě všechny studny, přesto si události obyvatelé nespojovali s možným nebezpečím sopky.

K erupci pak pravděpodobně došlo 24. října kolem poledne. Z Vesuvu vyšlehly vysoké plameny, na Pompeje dopadaly žhavé kameny a většinu obyvatel usmrtily plyny spojené z výbuchem. Celé město pokryla silná vrstva popela. Popel město „zakonzervoval”, díky čemuž se lidstvu podařilo vytvořit obraz toho, jak tehdejší lidé žili.

Do Pompejí se vydávají miliony turistů. Odcizování různých artefaktů je prý dlouhodobým problémem.