Ostatky Marka Veneria Secundia byly nalezeny v hrobce na nekropoli Porta Sarno, která byla jednou z hlavních vstupních bran do města. Lidské ostatky v hrobce jsou nejzachovalejší, jaké kdy byly v Pompejích nalezeny. Předpokládá se, že hrobka pochází z doby několika desítek let před výbuchem Vesuvu, který zcela zničil Pompeje v roce 79 n. l.

Z otroka divadelník

Marcus žil v 1. století a narodil se pravděpodobně někdy na počátku křesťanské éry a jen několik let před výbuchem Vesuvu zemřel. Marcus Venerius Secundio byl římský divadelník, který pořádal divadelní představení v řečtině a latině a byl správcem Venušina chrámu v Pompejích. Nebyl však vždy divadelníkem, ale otrokem. Podařilo se mu však dosáhnout propuštění a poté se věnoval inscenování divadelních představení, což mu vyneslo peníze a úspěch. Díky obému se vyšplhal na společenském žebříčku a získal prestiž. Analýza jeho ostatků naznačuje, že se Marcus mohl dožít asi 60 let.

Zachovalé ostatky muže

Markovy kosterní pozůstatky byly nalezeny počátkem srpna 2021 v prostorné hrobce objevené při vykopávkách v oblasti Porta Sarno starověkého města Pompeje. Místo, kde byla hrobka nalezena, nebylo v době nálezu ještě přístupné veřejnosti. Ředitel Gabriel Zuchtriegel by časem rád místo hrobky zpřístupnil návštěvníkům.

Na dokument o objevené hrobce bývalého otroka se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

V oblasti Regio V byly v posledních letech objeveny desítky nových nálezů, včetně ostatků lidí a zvířat zabitých výbuchem Vesuvu. Jedněmi z nejzachovalejších jsou právě ostatky otroka, o němž se přepokládá, že změnil své společenské postavení. Ve velmi prostorné hrobce bylo nalezeny Secundiovy bílé vlasy a částečně viditelné ucho a podle prvních testů zemřel muž ve věku přibližně 60 let.

Mnohá tajemství Pompejí

Ostatky objevili archeologové Alapont a Luana Toniolo ve spolupráci s antropoložkou Valerií Amorettiovou. Markovy ostatky byly v době nálezu v dobrém stavu a malá část jaho skalpu byla mumifikována , takže bílé vlasy a levý ušní boltec byly jasně viditelné. Proč byla část mumifikována a zda se jedná o důsledek léčby, musí ještě zodpovědět další výzkum.

"Pompeje nepřestávají udivovat," řekl italský ministr kultury Dario Franceschini. I on je přesvědčen o neobvyklosti nálezu. V době před výbuchem Vesuvu byli zesnulí dospělí lidé v římské době obvykle zpopelňováni, ale v této hrobce byla nalezena kromě pozůstatků i skleněná urna se jménem ženy. Stál na ní nápis Novia Amabilis a pravděpodobně se jedná o Secundiovu manželku.

Na práci archeologů při odkrývání hrobu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

I nápis věnovaný Secundiovi na mramorové desce nalezené v horní části hrobky navíc odkazuje na divadelní představení, která se v Pompejích hrála. Divadlo probíhalo v řečtině, což právě dokazuje i nalezený nápis. Jak uvedl Gabriel Zuchtriegel, ředitel archeologického parku v Pompejích, nápis je "prvním jasným důkazem o představeních v Pompejích v řečtině. To svědčí o živém a otevřeném kulturním klimatu, kterým se vyznačovaly starověké Pompeje," dodal Zuchtriegel.

Vykopávky v oblasti nekropole Porta Sarno jsou společným projektem archeologického parku Pompeje a Evropské univerzity ve Valencii.

Zdroje:

pompeiisites.org, en.wikipedia.org/wiki/Marcus_Venerius_Secundio, www.theguardian.com