Simon Lake byl skutečným průkopníkem podvodní technologie a jeho odkaz je cítit dodnes. Lake se narodil v roce 1866 a byl vynálezcem, inženýrem a podnikatelem, který zasvětil svůj život zkoumání tajemství hlubin. Jedním z jeho nejambicióznějších projektů byla ponorka Defender. Obrovská ponorka byla postavená v roce 1907 a byla považována za největší ponorku své doby. Než byla loď Defender potopena v Long Island Sound.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Neuvěřitelný inženýrský počin

Podle nedávného článku v deníku The Guardian byla Ponorka Defender "jako z románu Julese Verna". Její délka činila přes 35 metrů a šířka 3,6 metru. Byla navržená jako soběstačné plavidlo pro podmořský průzkum. Dokázala se ponořit do hloubky až 300 stop a zůstat pod vodou i několik týdnů. Nyní byla ponorka objevená potápěčským týmem komerčního potápěče Richarda Simona.

Objev ponorky Defender vyvolal velké vzrušení jak u vědců, tak u historiků. Nejenže nabízí pohled na počátky podmořského průzkumu, ale také ukazuje neuvěřitelné inženýrské a konstrukční schopnosti Simona Lakea a jeho týmu. Podle článku na serveru IFLScience byla ponorka Defender „skutečně neuvěřitelným inženýrským počinem, zejména s ohledem na to, že byla postavená před více než sto lety".

Příprava na výzkum a Heuréka!

Podle nedávného článku v deníku The Guardian byla Ponorka Defender "jako z románu Julese Verna". Simon se o příběh lodi Defender zajímal už léta. Po měsíce procházel známé sonarové a podmořské průzkumy i vládní dokumenty, aby identifikoval všechny anomálie, které by odpovídaly velikosti ponorky. V polovině dubna objevili Defender u pobřeží Old Saybrook. „Zákonitě se skrýval na dohled. Je na mapách. V Long Island Sound se o něm ví, jen nikdo nevěděl, co je zač."

Ponorka byla původně pojmenovaná Lake, podle milionáře Simona Lakea, který ji postavil v naději, že vyhraje soutěž o zakázku pro americké námořnictvo. Jednalo se o experimentální plavidlo s koly pro pohyb po mořském dně a dveřmi, které umožňovaly vypouštění potápěčů pod vodou. Soutěž však nevyhráli a Lake se pokusil ponorku přestavět na minolovku, záchrannou a vyprošťovací loď a přejmenoval ji na Defender.

Nebyla tak dokonalá

Ponorka Defender však nebyla bez chyb. Jako experimentální plavidlo byla náchylná k mechanickým problémům a měla omezené manévrovací schopnosti. Navíc stísněné životní podmínky a nedostatek vybavení znamenaly, že život na palubě byl náročný. Přesto představovala ponorka Defender významný krok vpřed v oblasti podvodní techniky a připravila půdu pro mnoho ponorek a ponorných člunů, které se používají dnes.

Objev ponorky Submarine Defender je připomínkou neuvěřitelné vynalézavosti a odhodlání Simona Lakea a jeho týmu. Navzdory výzvám, kterým čelili, dokázali vytvořit plavidlo, které předběhlo svou dobu a posunulo hranice možností. Odkaz Simona Lakea a jeho průkopnické práce v oblasti podmořského výzkumu nás bude inspirovat a uchvacovat i v příštích letech.

Nyní Simon a jeho tým plánují strávit léto potápěním na ponorce, jejím filmováním a fotografováním. S lodí se bude zacházet podle zákona o opuštěných vracích z roku 1988 jako s archeologickým nebo historickým nalezištěm, a ne jako s komerčním majetkem.

Zdroje: www.theguardian.com, www.iflscience.com