Podívejte na 100 let starý vrak obří ponorky bláznivého milionáře. Nic šílenějšího vědci neviděli

Tereza Malá | 2. 5. 2023

Minulý týden byl u pobřeží Connecticutu objevený vrak ponorky Submarine Defender z roku 1907. Vědci jásají, protože si nyní mohou tento neuvěřitelný kus historie prohlédnout zblízka. Tento 100 let starý vrak obří ponorky bláznivého milionáře Simona Lakea je totiž skutečnou raritou.

Simon Lake byl skutečným průkopníkem podvodní technologie a jeho odkaz je cítit dodnes. Lake se narodil v roce 1866 a byl vynálezcem, inženýrem a podnikatelem, který zasvětil svůj život zkoumání tajemství hlubin. Jedním z jeho nejambicióznějších projektů byla ponorka Defender. Obrovská ponorka byla postavená v roce 1907 a byla považována za největší ponorku své doby. Než byla loď Defender potopena v Long Island Sound.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Neuvěřitelný inženýrský počin

Podle nedávného článku v deníku The Guardian byla Ponorka Defender "jako z románu Julese Verna". Její délka činila přes 35 metrů a šířka 3,6 metru. Byla navržená jako soběstačné plavidlo pro podmořský průzkum. Dokázala se ponořit do hloubky až 300 stop a zůstat pod vodou i několik týdnů. Nyní byla ponorka objevená potápěčským týmem komerčního potápěče Richarda Simona.

Objev ponorky Defender vyvolal velké vzrušení jak u vědců, tak u historiků. Nejenže nabízí pohled na počátky podmořského průzkumu, ale také ukazuje neuvěřitelné inženýrské a konstrukční schopnosti Simona Lakea a jeho týmu. Podle článku na serveru IFLScience byla ponorka Defender „skutečně neuvěřitelným inženýrským počinem, zejména s ohledem na to, že byla postavená před více než sto lety".

Vědci našli vrak lodi, která za války vezla obří atomovku. Podívejte se na fascinující záběry
Magazín

Vědci našli vrak lodi, která za války vezla obří atomovku. Podívejte se na fascinující záběry

Příprava na výzkum a Heuréka!

Podle nedávného článku v deníku The Guardian byla Ponorka Defender "jako z románu Julese Verna". Simon se o příběh lodi Defender zajímal už léta. Po měsíce procházel známé sonarové a podmořské průzkumy i vládní dokumenty, aby identifikoval všechny anomálie, které by odpovídaly velikosti ponorky. V polovině dubna objevili Defender u pobřeží Old Saybrook. „Zákonitě se skrýval na dohled. Je na mapách. V Long Island Sound se o něm ví, jen nikdo nevěděl, co je zač."

Ponorka byla původně pojmenovaná Lake, podle milionáře Simona Lakea, který ji postavil v naději, že vyhraje soutěž o zakázku pro americké námořnictvo. Jednalo se o experimentální plavidlo s koly pro pohyb po mořském dně a dveřmi, které umožňovaly vypouštění potápěčů pod vodou. Soutěž však nevyhráli a Lake se pokusil ponorku přestavět na minolovku, záchrannou a vyprošťovací loď a přejmenoval ji na Defender.

Nebyla tak dokonalá

Ponorka Defender však nebyla bez chyb. Jako experimentální plavidlo byla náchylná k mechanickým problémům a měla omezené manévrovací schopnosti. Navíc stísněné životní podmínky a nedostatek vybavení znamenaly, že život na palubě byl náročný. Přesto představovala ponorka Defender významný krok vpřed v oblasti podvodní techniky a připravila půdu pro mnoho ponorek a ponorných člunů, které se používají dnes.

Potápěči našli po sto letech vrak ztracené ponorky. Podívejte se na unikátní fantastické záběry
Magazín

Potápěči našli po sto letech vrak ztracené ponorky. Podívejte se na unikátní fantastické záběry

Objev ponorky Submarine Defender je připomínkou neuvěřitelné vynalézavosti a odhodlání Simona Lakea a jeho týmu. Navzdory výzvám, kterým čelili, dokázali vytvořit plavidlo, které předběhlo svou dobu a posunulo hranice možností. Odkaz Simona Lakea a jeho průkopnické práce v oblasti podmořského výzkumu nás bude inspirovat a uchvacovat i v příštích letech.

Nyní Simon a jeho tým plánují strávit léto potápěním na ponorce, jejím filmováním a fotografováním. S lodí se bude zacházet podle zákona o opuštěných vracích z roku 1988 jako s archeologickým nebo historickým nalezištěm, a ne jako s komerčním majetkem.

Zdroje: www.theguardian.com, www.iflscience.com

Tagy Connecticut Heureka Jules Verne Long Island Sound Námořnictvo Spojených států amerických ponorka průzkum Richard Simon Simon Lake The Guardian