Vrak ponorky byl objevený na dně Východočínského moře poblíž japonské Okinawy díky projektu podmořského průzkumu, který realizoval projekt Lost 52. Cílem tohoto projektu bylo najít ztracené americké ponorky z války a průlomu bylo dosaženo díky objevení vojenských dokumentů obsahujících správné souřadnice polohy USS Grayback.

Životní projekt

Tim Taylor, vizionář projektu Lost 52, si dal za cíl najít všechny ztracené americké ponorky z druhé světové války. Projekt využíval nejmodernější technologie k nalezení a zdokumentování těchto potopených relikvií historie. Taylorovo odhodlání a využití inovativních nástrojů vedlo k nalezení ponorky Grayback a odhalení tohoto potopeného plavidla světu po desetiletích nejistoty.

Těžké pátrání

Pátrání bylo ztížené chybným překladem v původních japonských denících mise, což vedlo k tomu, že souřadnice se lišily nejméně o 100 mil. Díky pokroku v technologii dronů a nalezeným vojenským záznamům se však týmu Lost 52 podařilo určit místo odpočinku ponorky v hloubce až 430 metrů pod vodou. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Pocta zemřelým

Objevení ponorky USS Grayback přináší rodinám 80 členů posádky, kteří byli na palubě ponorky, pocit zadostiučinění. Kathy Taylorová, jejíž strýc byl mezi členy posádky, vyjádřila emocionální dopad tohoto odhalení a prohlásila, že je celoživotně odhodlaná zachovat jeho památku.

Objevení Graybacku potvrzuje význam takových misí nejen pro historickou přesnost, ale také pro uctění obětí těch, kteří ji sloužili.

Hrdinná ponorka

USS Grayback sehrála ve válce obrovskou roli a získala uznání za potopení nejméně 14 nepřátelských lodí. Ponorka obdržela dvě vyznamenání Navy Unit Commendation a osm bojových hvězd, čímž upevnila svůj odkaz jako klíčový prostředek v americkém námořním úsilí.

V rámci dojemné pocty uspořádal tým slavnostní ceremoniál na počest námořníků, kteří s ponorkou zahynuli. John Bihn, synovec jednoho z členů posádky, vyjádřil po obdržení zprávy o nálezu svou nevěřícnost a hlubokou vděčnost.

Tento mimořádný objevitelský počin dokazuje, jakou sílu má technologie, která objasňuje historické události a umožňuje rodinám najít útěchu v tom, že znají místo posledního odpočinku svých blízkých.

Zdroje: www.bbc.com, www.nytimes.com, edition.cnn.com