Představte si ponorku třídy Gato, USS Grunion, zamrzlou v čase pod aljašskými vlnami. Byla spuštěná na vodu v roce 1941, uvedená do služby v roce 1942 a vydala se na válečnou odyseu, která vyvrcholila jejím záhadným zánikem poblíž ostrova Kiska na Aljašce. Pravda o jejím zmizení zahrnuje napínavé střety s japonským torpédoborcem a torpédové nehody.

Tajemství sopečných drahokamů

Odvážní podmořští badatelé se ponořili do mrazivých vod Aljašky, aby odhalili dechberoucí snímky zapomenuté relikvie z druhé světové války, ponorky USS Grunion, která byla historicky považovaná za ztracenou. Odvážný tým projektu Lost 52, který se vydal do hloubky 820 metrů poblíž Aleutských ostrovů, tajemných „sopečných drahokamů“ rozprostírajících se mezi Aljaškou a Ruskem, našel něco, nad čím se vám v úžasu až zastaví srdce.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Pohodlně, od stolu, stovky mil pod mořem

Vstupme společně do podmořských hloubek díky technologiím, které pořizují ohromující 3D snímky potopené ponorky v nevídaných detailech! Jak sami vidíte, nejsou to jen obyčejné snímky; je to historický poklad.

Oceánský badatel Tim Taylor, který stojí za projektem Lost 52, se rozplýval, že tyto snímky se vymykají představivosti, překonávají "video nebo statické snímky" a předznamenávají "budoucnost zaznamenávání historických podmořských objevů". Už žádné škrábání se na dně oceánu – tento špičkový přístup umožňuje historikům prozkoumat každý centimetr z pohodlí kanceláře.

Ztraceno v temných hlubinách

Když se vrátíme do minulosti, uprostřed druhé světové války potkal USS Grunion záhadný osud poté, kdy na konci července 1942 ponorka ohlásila „intenzivní protiponorkovou činnost“. Byl vydaný rozkaz vrátit se na základnu, ale nad plavidlem a jeho 70 statečnými námořníky se rozhostilo mrazivé ticho – jejich místo pobytu zůstalo po celá desetiletí záhadou, která vrtá odborníkům hlavou.

Ještě v dobách druhé světové války zahájila USS Grunion svou kariéru hrdinským zvratem. Tato ponorka se pod vedením nadporučíka Mannerta Abeleho vrhla do akce při hrdinské záchranné misi, při níž zachránila 16 lidí z potopené lodi USAT Jack. Drama pokračovalo během její první válečné hlídky, kdy poslala japonské hlídkové čluny do propasti u aljašského ostrova Kiska. Osud však nabral temné obrátky. Dne 30. července 1942 při zpáteční cestě do Dutch Harboru Grunion zmizel v hluboké vodě. Dne 5. října 1942 byl považovaný za ztracený a stal se záhadou druhé světové války.

Přesuneme se do 21. století...

Souhrou osudu, který podpořily online záznamy a "pozoruhodný japonský gentleman" Yutaka Iwasaki, se podařilo zjistit, kde se loď nachází. Po letech pátrání narazilo americké námořnictvo v roce 2007 na zlatou žílu a objevilo vrak poblíž japonských vraků v Beringově moři. Bruce Abele, syn velícího důstojníka lodi Grunion, prohlásil, že je to "výhra v loterii desetkrát za sebou".

Když totiž do hry vstoupili chrabří synové Grunionu - Bruce, Brad a John Abeleovi - vydali se na cestu, aby získali zpět otcův odkaz. Vyzbrojeni tipem od pozoruhodného Yutaky Iwasakiho spolupracovali s Williamson & Associates, využili boční sonar a případ rozlouskli. Zápletka zhoustla, když se v říjnu 2018 vynořila příď lodi Grunion, která se držela na sopečném svahu, čtvrt míle od hlavního vraku. Nyní projekt Lost 52 odhaluje svůj 3D zázrak, pokladnici historie Grunionu, kterou mohou spatřit rodiny, námořnictvo i všichni zvědavci.

Projekt Lost 52 nás tak obdařil svatým grálem: úžasnými 3D snímky odhalujícími skrytá tajemství plavidla, které slouží jako chybějící kousek skládačky pro zvídavé hlavy. Odborníci se domnívají, že tyto vizualizace obsahují odpovědi, které kapitánovi synové hledali po celá léta.

Zdroje: www.iflscience.com,  en.wikipedia.org/wiki/USS_Grunion