Dobrý důvod pro vznik legendy

V městečku Dartmouth byla před 150 lety založená důstojnická námořní škola Britannia Royal Naval College. Téměř sto let se zde tradovalo, že je pod městským parkem zasypaná ponorka. Je tedy pochopitelné, že si legendu o pohřbeném plavidlu mnozí obyvatelé hýčkali, i když o její pravdivosti pochybovali. Poručík Tom Kemp se rozhodl iniciovat výzkum, kterým by legendu potvrdit nebo zamítl.

Jaké plavidlo pod parkem hledali

Z dostupných historických záznamů věděl, že by se mohlo jednat o válečnou ponorku British Navy Submarine HMS řady E52 z první světové války, která zahájila svoji válečnou službu roku 1917. Na začátku listopadu 1917 října si ponorka připsala válečný úspěch, kdy při hlídkování v kanálu La Manche potopila nepřátelskou německou ponorku UC-63 s 27 muži na palubě. Z německé posádky přežil pouze jeden námořník. Poručík z HMS E52 Philip Esmonde Philips, který útok vedl, byl vyznamenaný za „služby v akci s nepřátelskými ponorkami“.

Co se s ponorkou stalo?

Po výslužbě byla ponorka HMS E52 začátkem roku 1921 prodána společnosti Brixham Marine & Engineering Company, která se zabývala recyklací válečného kovového šrotu. Plavidlo bylo částečně demontováno a nakonec skončilo na břehu řeky Dart, kde zůstalo zapomenuto i s některými dalšími válečnými vraky. Přilehlé území s nábřežním řeky Dart ve dvacátých letech dvacátého století vykoupila místní samospráva. Roku 1937 zde otevřela městský Coronation park. Od té doby se datuje vznik městské legendy o „pohřbené“ ponorce.

Výzkum archiválií   

Díky nadšení poručíka Toma Kempiho se do hledání legendárního válečného plavidla zapojili další výzkumníci Dr. Simon Roffey a Dr. David Ashby z Winchester University. K určení místa, kde mají výzkumníci hledat, bylo nutné nastudovat mnoho historického písemného materiálu.  K jejich účelu nejlépe posloužil letecký snímek Dartmouthu z dvacátých let minulého století. Na snímku byla zachycena ponorka E52 a další plavidlo ležící v bahenních naplaveninách. Při dalším zkoumání odborníci došli k názoru, že druhým plavidlem je pravděpodobně německý torpédoborec S24, který byl také vykoupen jako železný šrot.

Zdroj: Youtube

Radarová technologie

Výzkumníci z University of Winchester použili k prozkoumání 20 000 metrů čtverečních městského Coronation parku radarovou technologii. Na konečných radarových skenech se, díky ultrafialovému záření, objevily obrysy připomínající jeden velký objekt ležící pod povrchem v severovýchodním rohu parku a o kus dál byl identifikován další velký předmět se štíhlejší a delší siluetou.

Jedná se opravdu o plavidla E52 a S24?

K potvrzení hypotézy, že se jedná opravdu o zmíněná plavidla HMS E52 a německý torpédoborec SMS S24, výzkumný tým požádal úřady o povolení průzkumných půdních sond za účelem odebrání vzorků. Poručík Kamp, který se snažil legendě přijít na kloub, v jednom z rozhovorů uvedl, že se výzkum stal jeho koníčkem. Satisfakcí k snažení celého týmu by bylo potvrzení místa uložení jedné z ponorek Jeho Veličenstva. Byl by to symbol námořního dědictví Velké Británie.

Potvrzení legendy, které mnozí nevěřili

V červnu 2023 výzkumný tým oznámil, v co celou dobu doufal – zasypaným plavidlem je skutečně ponorka HMS E52 a torpédoborec SMS S24.
Legenda o ponorce uložené pod povrchem městského parku v těsné blízkosti důstojnické námořní školy Britannia Royal Naval College je atraktivním tématem pro turistické návštěvníky města Dartmouth.

Zdroje: www.forces.net, www.royalnavy.mod.uk