Objevení lodi HMS Triumph přidává novou kapitolu do její bohaté historie. Ponorka, postavená v roce 1938, měla úspěšnou kariéru v prvních letech druhé světové války, kdy potápěla nepřátelské lodě ve Středozemním moři. Podílela se na tajných operacích, včetně vysazování agentů v Němci okupovaných oblastech. Zmizení ponorky během její mise proti mocnostem Osy zůstávalo až dosud záhadou a tento objev vrhá světlo na osud statečných mužů, kteří sloužili na palubě HMS Triumph.

Předpokládá se, že vrak, který se nachází v hloubce 203 metrů, obsahuje těla 64 britských vojáků, kteří byli na palubě. I to zachytilo video, na které se můžete podívat:

Zdroj: Youtube

 

Jedná se skutečně o legendární ponorku?

Podvodní záběry pořízené potápěči ukazují zrezivělé zbytky ponorky, včetně charakteristických rysů na jejím trupu. Přestože stále probíhá další posuzování, aby bylo možné vrak oficiálně ověřit jako HMS Triumph, potápěči jsou přesvědčeni, že se skutečně jedná o legendární ponorku. Kostas Thoktaridis, řecký potápěčský veterán, který expedici vedl, označil tuto misi za nejnáročnější ve svém životě.

 

Ponorka je velmi zachovalá

Pomocí dálkově ovládaného plavidla vybaveného sonarovou technologií se týmu podařilo vrak lokalizovat a zdokumentovat jeho stav. Navzdory více než osmi desetiletím pod vodou je ponorka překvapivě dobře zachovalá, i když pokrytá korýši a dalšími mořskými organismy. Potápěči pozorovali uzavřené průlezy a spuštěné průzory, což naznačuje, že ponorka byla v době svého tragického konce na hlubokém ponoru.

Jak skončila?

Podle Thoktaridise se zdá, že příčinou potopení byl výbuch velkého výkonu v přední části, pravděpodobně způsobený minou nebo torpédem. Poblíž tým nalezl také britská torpéda stejného typu, jaká nesla HMS Triumph, což je vede k domněnce, že ponorka při svém posledním útoku vypálila více torpéd.

 

Pozůstalí mají smíšené pocity

Objev HMS Triumph přinesl příbuzným 64 mužů, kteří na jeho palubě zahynuli, radost i smutek. Gav Don, bývalý důstojník Královského námořnictva a synovec dělostřeleckého důstojníka Roberta Douglase-Dona, jednoho z členů posádky, vyjádřil po zjištění nálezu smíšené pocity. V současné době se plánuje cesta na místo nálezu, kde se uskuteční bohoslužba a přípitek za jejich blízké.

 

Poloha - utajována

Ministerstvo obrany bude ve spolupráci se zúčastněnými stranami shromažďovat další informace o ponorce. Zatímco se oficiálně ověřuje totožnost vraku, královské námořnictvo zdůraznilo, že je třeba plavidlo respektovat jako místo posledního odpočinku personálu, který přišel o život. Řecké archeologické zákony, jejichž cílem je chránit vraky lodí před narušením, brání zveřejnění přesné polohy vraku.

 

Nedávný objev vraku HMS Triumph, přísně tajné ponorky z druhé světové války, uzavřel případ rodin 64 britských vojáků, kteří přišli o život. Strašidelné podvodní záběry pořízené potápěči ukazují dobře zachovalé pozůstatky ponorky, zatímco probíhá další posuzování, které má oficiálně potvrdit její identitu. Tento významný nález přináší pocit radosti i smutku a umožňuje příbuzným vzdát hold svým blízkým a oslavit historický přínos ponorky pro válečné úsilí.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/HMS_Triumph_(N18), nypost.com