Jak probíhal porod ve středověku: Podivný pás z kůže neodložily ani při porodu

Porod byl ve středověku vysoce riskantní záležitostí.

Porod byl ve středověku vysoce riskantní záležitostí.

Foto: Profimedia.CZ

Snad každá středověká dívka měla ve svém příbuzenstvu či v sousedství ženu, která zemřela při porodu. Špatná hygiena a nízká úroveň zdravotní péče vedly k vysoké úmrtnosti rodiček i novorozenců. Těhotenství bylo proto pro ženy obdobím oprávněných obav. Porodní báby a lékaři nemohli vykonat zázraky. Rodičky proto obracely naději k Bohu a pověrám.

Historikové se tradičně shodují v názoru, že středověké ženy nosily v těhotenství zvláštní amulety pro štěstí. Teprve nedávno však získali přímý důkaz o tom, že tyto amulety hrály důležitou roli i při samotném porodu. Biochemička Sarah Fiddyment z univerzity v Cambridge podrobila analýze těhotenský pás z ovčí kůže, který pochází z období před náboženskou reformací a byl přímo určen k ochraně nastávající matky.

Boží ochrana do poslední chvíle

Pás o šířce 10 cm je dlouhý téměř 3 metry a zdobí ho křesťanské symboly s modlitbami. "Nevíme přesně, jak se takový pás nosil, ale jeho rozměry napovídají, že se obmotával kolem těla podobně jako pás cudnosti. Těhotnou ženu měl podpořit na těle i na duchu," vysvětlila Sarah Fiddyment.

Její tým z křehkého povrchu pásu jemně setřel vzorky proteinů, aby zjistil jejich původ. Výsledky rozboru byly více než překvapivé. Na těhotenském pásu se našly stopy medu, mléka, vajec, obilovin a luštěnin, což jsou potraviny, které se ve středověku běžně používaly k ošetření ženy a novorozence po porodu. Vedle nich vědci objevili také pozůstatek cervikovaginální tekutiny. To jasně svědčí o tom, že nastávající matka pás neodložila ani během porodu.

Pojetí smrti v době temna

Jak velké bylo na středověkém člověku pácháno násilí a jak často potkal smrt

Podle studie zveřejněné v listu The Guardian byly porodní komplikace v období mezi 5. a 11. stoletím nejčastější příčinou úmrtí anglických žen. Úmrtnost novorozenců se pak pohybovala v rozmezí 30 až 60 procent. Pro matku a dítě mohly být fatální i takové komplikace, které jsou dnes považovány za drobné - včetně porodu koncem pánevním nebo porodu dvojčat.

Rodička neměla vyhráno ani poté, co úspěšně přivedla na svět živé dítě.Rodička neměla vyhráno ani poté, co úspěšně přivedla na svět živé dítě.Zdroj: Profimedia.CZ

Smrt si nevybírala

Matka nemívala vyhráno ani po porodu zdánlivě úpěšném. Kvůli nedostatku hygieny jí hrozila smrtelná bakteriální infekce, známá pod názvem horečka omladnic. Z hlediska rizik bylo naprosto nepodstatné, zda rodičkou byla vznešená dáma, která si mohla dovolit asistenci studovaného lékaře, nebo prostá žena ze vsi, jež rodila s pomocí porodní báby.

Zdálo se, že o životě a smrti rodičky rozhodovala čistě vůle Boží. V raně středověké Evropě, kdy se ještě křesťanství silně prolínalo s pohanskými pověrami, byly talismany s modlitbami logickou volbou. Šlo o psychologickou berličku, která těhotným ženám pomáhala zmírnit strach. Úmrtnost matek se nicméně rapidně snížila až v polovině 19. století, kdy si porodníce začali mýt ruce.

Zdroje: https://www.smithsonianmag.com/, https://www.science.org/