Historikové se tradičně shodují v názoru, že středověké ženy nosily v těhotenství zvláštní amulety pro štěstí. Teprve nedávno však získali přímý důkaz o tom, že tyto amulety hrály důležitou roli i při samotném porodu. Biochemička Sarah Fiddyment z univerzity v Cambridge podrobila analýze těhotenský pás z ovčí kůže, který pochází z období před náboženskou reformací a byl přímo určen k ochraně nastávající matky.

Boží ochrana do poslední chvíle

Pás o šířce 10 cm je dlouhý téměř 3 metry a zdobí ho křesťanské symboly s modlitbami. "Nevíme přesně, jak se takový pás nosil, ale jeho rozměry napovídají, že se obmotával kolem těla podobně jako pás cudnosti. Těhotnou ženu měl podpořit na těle i na duchu," vysvětlila Sarah Fiddyment.

Její tým z křehkého povrchu pásu jemně setřel vzorky proteinů, aby zjistil jejich původ. Výsledky rozboru byly více než překvapivé. Na těhotenském pásu se našly stopy medu, mléka, vajec, obilovin a luštěnin, což jsou potraviny, které se ve středověku běžně používaly k ošetření ženy a novorozence po porodu. Vedle nich vědci objevili také pozůstatek cervikovaginální tekutiny. To jasně svědčí o tom, že nastávající matka pás neodložila ani během porodu.

Podle studie zveřejněné v listu The Guardian byly porodní komplikace v období mezi 5. a 11. stoletím nejčastější příčinou úmrtí anglických žen. Úmrtnost novorozenců se pak pohybovala v rozmezí 30 až 60 procent. Pro matku a dítě mohly být fatální i takové komplikace, které jsou dnes považovány za drobné - včetně porodu koncem pánevním nebo porodu dvojčat.

Smrt si nevybírala

Matka nemívala vyhráno ani po porodu zdánlivě úpěšném. Kvůli nedostatku hygieny jí hrozila smrtelná bakteriální infekce, známá pod názvem horečka omladnic. Z hlediska rizik bylo naprosto nepodstatné, zda rodičkou byla vznešená dáma, která si mohla dovolit asistenci studovaného lékaře, nebo prostá žena ze vsi, jež rodila s pomocí porodní báby.

Zdálo se, že o životě a smrti rodičky rozhodovala čistě vůle Boží. V raně středověké Evropě, kdy se ještě křesťanství silně prolínalo s pohanskými pověrami, byly talismany s modlitbami logickou volbou. Šlo o psychologickou berličku, která těhotným ženám pomáhala zmírnit strach. Úmrtnost matek se nicméně rapidně snížila až v polovině 19. století, kdy si porodníce začali mýt ruce.

Zdroje: https://www.smithsonianmag.com/, https://www.science.org/