Je skutečně cestování časem možné, anebo jsou moderní značky nadčasové?

Chlapec ze 17. století má „najky“

Když malá dívka stála v úžasu před staletým mistrovským dílem, všimla si drobného detailu, který před ní unikal očím nesčetných milovníků umění a odborníků. Obraz, který byl kdysi považovaný za pouhý obraz své doby, skrýval úsměvný detail, jenž pobavil svět módy a vlastně jej i obrátil vzhůru nohama...

Vypadá to totiž, že díky tomuto detailu by mohlo být cestování časem skutečné, samozřejmě řečeno s nadsázkou. Ale posuďte sami - na 400 let starém obraze si dívka všimla bot s typickým logem „fajfky“ Nike. Holčička s orlíma očima spatřila na portrétu ze 17. století něco, co vypadá jako moderní tenisky, a nechala skeptiky cestování v čase v rozpacích. Ale vidíte to i vy?

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Chlapcovy boty značně předběhly dobu

Portrét chlapce je originálním dílem nizozemského mistra Ferdinanda Bola a vznikl v 17. století. Zobrazuje osmiletého chlapce, zřejmě Fredericka Sluyskena, bratrance z druhého kolena umělcovy manželky, stojícího v popředí a držícího pohár, který opírá o stůl ozdobený červenou látkou. Některé zdroje dokonce říkají, že to byl Bolův syn. Chlapec je typicky dobově oblečený, má na sobě černý kabátek a plášť, bílou košili s nařasenými rukávy, kaštanové ponožky a černé boty. Ale!

Při bližším pohledu se zdá, že svými botami dalece předběhl dobu. Jsou na nich totiž jasně viditelné pověstné fajfky značky Nike!

Boty mají na jedné straně něco jako symbol Nike, a to i přesto, že dílo vzniklo více než 300 let před založením značky v roce 1964.

Sociální média opět zafungovala

Maminka s dcerkou se vydaly do muzea, když maminka jménem Fiona utrousila k dceři poznájmku: „Počkej, má na sobě tenisky Nike?". A informace se dostala až k mluvčí Národní galerie: „Jsme potěšeni, že se tento obraz stal takovým hitem pro naše návštěvníky. U příznivců rezonovalo, když jsme na Twitteru zveřejnili výzvu, aby se lidé podívali zblízka na boty osmiletého chlapce na portrétu a zjistili, zda nepoznají nějaký 'modernější ' detail."

Pozoruhodný nález malé dívky a její maminky pobavil širokou veřejnost. I když je jasné, že se jedná zřejmě jen o náhodou podobnost s dnešní moderní značkou, tento překvapivý detail je skutečně zábavný.

Zdroje: www.dailystar.co.uk, hyperallergic.com