nypost.com, www.bbc.com, www.cbsnews.com

Kurátoři umění ve skotských národních galeriích našli autoportrét slavného umělce, který byl po staletí skrytý. „Okamžiky, jako je tento, jsou neuvěřitelně vzácné," řekla profesorka Frances Fowleová, vedoucí kurátorka francouzského umění ve skotské národní galerii.

Objev tajného van Goghova autoportrétu má pro svět umění významné důsledky. Poskytuje nový pohled na van Goghův umělecký proces a vývoj jeho stylu. Vyvolává také otázky ohledně pravosti dalších děl z cyklu Studie selských charakterů - mohly by existovat další skryté obrazy, které čekají na své objevení? Pojďme pátrat společně…

Série Studie selských charakterů vydala tajemství

Van Goghovy Studie selských charakterů jsou sérií obrazů a kreseb, které vytvořil během svého pobytu v Nuenenu, malé vesnici v Nizozemsku. Série zobrazuje každodenní život venkovských rolníků, které van Gogh velmi obdivoval pro jejich pracovitost a prostotu.

A právě součástí této série je i zmíněný obraz, který vydal své tajemství. Obraz nazvaný Hlava venkovanky s bílou čepicí zobrazuje ženu s bílým kloboukem a zachmuřeným výrazem, která hledí do dálky. Obraz je od roku 1974 vystavený ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu.

Pod ženou se však skrýval mistrův autoportrét…

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Objev tajného autoportrétu

Objev tajného autoportrétu začal běžnou kontrolou obrazu pomocí rentgenové technologie. Rentgenové snímky odhalily obrys tváře skrytý pod povrchem obrazu, což naznačovalo, že van Gogh namaloval dřívější autoportrét. Van Gogh si v roce 1888 nechvalně proslulým způsobem uřízl část levého ucha, je na obraze ztvárněný v klobouku s krempou a s uchem stále neporušeným, což svědčí o tom, že autoportrét zřejmě vznikl v jeho raných letech.

Další analýza pomocí infračervené reflektografie a dalších technik odhalila celý rozsah skrytého portrétu. Obraz ukazuje van Gogha, jak hledí na diváka a jeho tvář je částečně zakryta kloboukem. Předpokládá se, že portrét byl namalován v roce 1887, tedy několik let před vznikem Studie selských charakterů.

Jaký je význam skrytého portrétu

Objev tajného autoportrétu vyvolává mnoho otázek o van Goghových záměrech a motivacích. Proč přemaloval autoportrét obrazem selky? Co chtěl skrytým portrétem sdělit?

Podle jedné teorie se van Gogh snažil zobrazit dvojí povahu člověka - kontrast mezi vnitřním já a vnějším vzhledem. Tím, že se přemaloval obrazem venkovanky, možná naznačoval, že naše pravé já je často skryté pod povrchem.

Podle jiné teorie byl autoportrét pouze předběžnou skicou, kterou se van Gogh později rozhodl přemalovat. Skutečnost, že portrét byl tolik let skrytý před zraky, však naznačuje, že za rozhodnutím zakrýt jej mohl být hlubší význam.

Portrét byl nalezený s použitím rentgenu a podle galerie se nacházel na zadní straně obrazu pokryté silnou vrstvou lepenky a lepidla. Tato technika byla u Gogha dost obvyklá, protože se snažil šetřit peníze a malovat na druhou stranu pláten, místo aby maloval přes jiné obrazy.

Zdroj: Youtube

Obraz, který skrýval další obraz, poskytuje fascinující pohled na van Goghův umělecký proces a vyvolává mnoho zajímavých otázek o jeho záměrech a motivacích. Upozorňuje také na význam konzervačních snah ve světě umění a na možnosti nových objevů, které lze učinit pomocí pokročilých technologií.