Poslední Masarykova přítelkyně: Na sklonku života nešťastně zamiloval

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

Foto: Profimedia.CZ

Tomáš Masaryk, TGM, Tatíček národa a nesporně jeden z našich nejoblíbenějších a nejpříkladnějších prezidentů, který byl vzorem a příkladem. Razil heslo, že manželství je svaté a že každý muž má mít ve svém životě jen jednu ženu a žena jen jednoho muže, kteří mají žít ve svazku manželském. Ač se tak sám choval, poté, co se stal v roce 1923 vdovcem, svůj názor změnil.

Masaryk ovdověl ve svých 73 letech. Svou dceru Alici si vychoval jako puritánku, takže i jí musel později svou názorovou změnu vysvětlovat. Ale nemohl si pomoci – ženy měl rád a jeho charisma zase naopak působilo na ně. Byl velmi aktivní, sportoval a žil velmi rozmanitým životem, což ho udržovalo ve skvělé kondici.

Mararykovy přítelkyně

Nebylo proto divu, že se začal později ukazovat ve společnosti spisovatelky Oldry Sedlmaye­rové, a tu později vystřídala další žena, poslední Masarykova přítelkyně, sochařka Helena Scholzová-Železná. 

Helene Scholz Zelezny, Helena Scholzová-ŽeleznáHelene Scholz Zelezny, Helena Scholzová-ŽeleznáZdroj: Nielsaage / Creative Commons / Volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Helena – talentovaná intelektuálka

V době, kdy se seznámili, jí bylo kolem padesátky. I ona však byla velmi přitažlivá, charismatická a navíc vzdělaná.  Její matka byla píšící básnířkou a spisovatelkou, publikující pod jménem Maria Stona. A za manžela měla doktora práv Alberta Scholze, syna ředitele důlních a hutních závodů. Maria zdědila po svém otci jmění, včetně zámečku, kde později se svou dcerou Helenou žily. Maria zde vedla významný umělecký salon, který se stal jedním z kulturních center Slezska. 

Helena tak vyrůstala ve velmi podnětném a inspirativním prostředí. Mluvila plynně anglicky, italsky, francouzsky a německy a nádherně kreslila, proto se rozhodla studovat kresbu ve Vídni a Drážďanech a pak sochařství v Berlíně a Bruselu a dokonce v Paříži a Florencii. Na třebovickém zámku si později zřídila svůj ateliér.

Alice Masaryková Františku Plamínkovou velice obdivovala.Alice Masaryková Františku Plamínkovou velice obdivovala.Zdroj: Creative Commons / Veřejné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Platonické sblížení

Helena vešla ve známost díky zakázce, jíž získala roku 1914 ve Vídni, kde měla portrétovat habsburskou rodinu. Vdala se za Jana Železného, s nímž prožila většinu bezdětného manželství v Římě. Do Československa však stále jezdila a vystavovala zde.

Slavná československá známka s "tatíčkem Masarykem" a holčičkou v kroji, Evou Neugebauerovou

Zajímavý příběh holčičky z fotky ze slavné poštovní známky s T.G. Masarykem

Možná i proto navštívila náhodně roku 1932 do Masarykova letního sídla, kde strávila devět dní a za tu dobu vytvořila Masarykovu sochu. S prezidentem si po její návštěvě dopisovali. A pojilo je platonické intelektuální přátelství. V téže době se ale rozpadl Masarykův vztah k Oldře Sedlmayerové. 

Bohužel jejich vztah zůstal nenaplněn, jelikož se v roce 1934 Masarykův zdravotní stav velmi zhoršil. Ztrácel zrak, tudíž si už s Helenou nemohl dopisovat. Bál se rovněž politického zneužití jejich dopisů italskými fašisty. Vztah tak ustal a Masarykova dvera Alie měla zase tatíčka v bezpečné izolaci, daleko od žen a pokušení.

Zdroje:

www.stoplusjednicka.cz

cs.wikipedia.org

www.geni.com