Měl to být další obyčejný pracovní den. Šestapadesátiletý muž si nasadil masku, dýchací přístroj, rozloučil se se svým kolegou a skočil z lodi do vody. Pomalu mířil do hloubky čtrnácti metrů. Byl tak zaujatý sledováním písčitého dna, že si nevšiml tmavého stínu, který se k němu zezadu blížil.

„Ucítil jsem velký náraz a pak všechno zčernalo. Myslel jsem, že mě napadl žralok. Necítil jsem ale žádnou bolest,” řekl. Když prvotní šok odezněl, uvědomil si, že se ocitl v tlamě obrovského živočicha. 

V tlamě keporkaka

„Co teď?” prolétlo mu hlavou a rozhlédl se kolem sebe. Začal přemýšlet, jak se z této prekérní situace dostat živý a zdravý. Nic ho ale nenapadlo. V duchu se proto začal loučit s manželkou a dětmi. Pak náhle ucítil nečekané vlny. Kytovec se začal vynořovat.

Zdroj: Youtube

„Uviděl jsem hlavu tvora a pak Mika, jak letí nohama napřed. Rychle jsem nastartoval loď a zamířil k němu. Když jsme ho vytáhli na palubu, začal se smát. Joe, řekl mi. Byl jsem v tlamě velryby,” vzpomíná jeho kolega, jenž ho následně dopravil do nejbližší nemocnice. Vyšetření ukázalo, že potápěč měl vykloubené rameno a mírně poškozené měkké tkáně.

Podle odborníků měl štěstí. Hrozila mu totiž embolie. „Kdyby se kytovec vynořoval rychle, změna tlaku by způsobila, že by se dusík uložený v jeho těle začal vylučovat do tělních tekutin. Vytvořil by bublinky, což by vedlo až k selhání smyslových vjemů, paralýze a ke smrti,” vysvětluje biolog Charles Mayo.

Lovec keporkak

Lovec humrů byl mezi čelistmi podle svého mínění asi půl minuty. „Kytovec ho ale nechtěl spolknout,” upozorňuje bioložka a ředitelka provincetownského centra pro studium keporkaků Jooke Robbins. „Z fyziologického hlediska by to ani nebylo možné. Keporkakův hltan se dokáže natáhnout jen do šířky přibližně 40 centimetrů.”

Zdroj: Youtube

Muž se tvorovi jednoduše připletl do cesty, když se snažil pozřít větší hejno ryb. „Myslím, že to překvapilo obě strany,” směje se bioložka. Nečekaný zážitek Mika Packarda v jeho profesi nezastavil. „Tahle práce je můj život, moje poslání,” řekl.

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.people.com, www.nationalgeographic.com