"Stalo se to tak rychle," řekl Packard. "Jediné, na co jsem myslel, bylo, jak se z té tlamy dostat." Nevěděl, kde je, ale byl zmaten, protože neviděl zuby. Nadále dýchal z regulátoru a byl si jist, že se z temné tlamy už nikdy nedostane. Rozhodl se, že bude dýchat vzduch v tlamě čehokoli, dokud nedojde, jenže po 30 vteřinách jej náhle velryba vyvrhla nejen z tlamy, ale rovnou i z vody. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Sežrán při lovu humrů

Lovec humrů Michael Packard byl spolknut velrybou, když skončil v tlamě keporkaka u pobřeží Cape Cod. Rozhodně si nemyslel, že tento zážitek přežije. Bylo mu v té době 56 let a pracoval jako licencovaný komerční potápěč.

11. června roku 2021 běžně lovil humry u pobřeží Provincetownu ve státě Massachusetts, když ho v hloubce kolem 14 metrů jednoduše slupla proplouvající velryba. „Ucítil jsem obrovskou ránu a všechno potemnělo. A pak jsem si uvědomil, že jsem v tlamě keporkaka a že se mě snaží spolknout. Cítil jsem, že se mohu hýbat, a jak velryba v ústech svírá svaly," říká k tomu Michael, který se domníval, že jej napadl obrovský žralok.

Jeho neskutečný incident pozoroval Michaelův kolega z posádky, který jen zaznamenal, když se Michael vynořil a velryba zmizela: "Viděl jsem, jak Mike vyletěl z vody nohama napřed s ploutvemi na nohou a přistál zpátky ve vodě. Skočil jsem na palubu lodi. Vytáhli jsme ho nahoru a sundali mu nádrž. Dostal jsem ho na palubu, uklidnil jsem ho a on povídá: "Joe, byl jsem v tlamě velryby," cituje Michaela kapitán lodi Joe Francis.

Následky? Skoro žádné

Michael skončil v nemocnici, kde se ukázalo, že měl po spolknutí velrybou jen vykloubené koleno a poškození měkkých tkání. Vzpomněl si ale na všechny detaily a rozhodně s potápěním nepřestal. Nebál se, protože je obecně známo, že keporkaci se lidmi neživí… Michaelův incident nemá rozhodně ve světě obdoby, pomineme-li biblické příběhy.

Keporkaci se živí tím, že roztahují tlamu a z vody jen filtrují plankton. Právě proto, že se snaží najednou pozřít velké množství potravy, ne vždy přitom všechno vidí.

Celosvětová populace keporkaků čítá asi jen 60 000 jedinců, kteří mohou dosahovat délky až 15 metrů a váhy kolem 36 tun.

Packard je zřejmě jediným člověkem, kterého keporkak spolkl. Bioložka Jooke Robbinsová si je jista, že to bylo stejné překvapení nejen pro potápěče, ale i pro velrybu.

Zdroje: mysteriesrunsolved.com, cnn.iprima.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Keporkak