Potápěči na dně moře našli malý lesklý předmět. Co spatřili potom, jim vyrazilo dech. Šlo o miliony

Jarouš M Komořanský | 27. 4. 2023

Potápěči v Cesareji objevili největší poklad zlatých mincí, jaký byl kdy v Izraeli nalezen. Z malého lesklého předmětu se vyklubal poklad. Byl objeven u pobřeží starověkého přístavního města, obsahuje 2 600 zlatých mincí různých hodnot a jeho cena se odhaduje na miliony dolarů.

Objev učinili členové izraelského potápěčského klubu, kteří zkoumali mořské dno v Cesareji, když na mince narazili. Podle zpráv byly mince staré více než tisíc let roztroušené po mořském dně a byly v pozoruhodně dobrém stavu, přestože byly po staletí pod vodou.

Obrovské jmění na jediném místě

Předpokládá se, že poklad patřil bohatému obchodníkovi, který žil v 11. století našeho letopočtu, v době, kdy byla Cesarea významným přístavním městem v regionu. Předpokládá se, že mince byly součástí chalífova osobního jmění.

Jedná se o chalífa Abú ʿAlī Manṣūra (13. srpna 985 - 13. února 1021), známějšího pod svým panovnickým jménem al-Ḥākim bi-Amr Allāh, což v překladu znamená "vládce z Božího příkazu". Al-Ḥākim byl podle Wikipedie šestý fátimovský chalífa a šestnáctý ismá´ílský imám, který je významnou postavou řady šíitských ismailitských sekt. Mince zřejmě patřily jemu a jeho synovi Al-Záhirovi.

Na dně Galilejského jezera vědci našli záhadnou věc starší než pyramidy. Je vidět i ze satelitu
Magazín

Na dně Galilejského jezera vědci našli záhadnou věc starší než pyramidy. Je vidět i ze satelitu

Další teorie o původu mincí

Kromě teorie o mincích zakopaných v době krize ale kolem jejich objevu na jediném místě existuje více teorií. Možná se také jednalo o oficiální loď, která jela se shromážděnými penězi z daní do centrálního Egypta, kde měla zaplatit za armádní obranu okolních měst. Anebo se jednalo o obrovskou obchodní loď, která obchodovala s pobřežními místy Středozemního moře a potopila se.

Po objevu mince nevyčíslitelné hodnoty připadly státu.

Na videu uvidíte, jak se mince sbíraly:

Zdroj: Youtube

Celkem 7 a půl kila zlata na jednom místě

Objev celkem 7,5 kilogramů zlatých mincí byl označený jako významný archeologický nález a očekává se, že vrhne nové světlo na život ve starověké Cesareji. Podle doktora Roberta Koola, odborníka na mince z Izraelského úřadu pro starožitnosti, jsou mince "ohromujícím a vzrušujícím objevem".

Mince mají různé nominální hodnoty a předpokládá se, že byly ražené v Egyptě, severní Africe a islámských královstvích, která v té době v oblasti vládla. Některé mince pravděpodobně pocházejí také z Byzantské říše, která oblast ovládala po několik staletí.

Dělníci k velkému úžasu vykopali v poušti vrak lodi. Podívejte se na obří zlatý poklad, která skrývala
Magazín

Dělníci k velkému úžasu vykopali v poušti vrak lodi. Podívejte se na obří zlatý poklad, která skrývala


Očekává se, že nález mincí bude mít pro Izrael také významné ekonomické důsledky. Podle zpráv by mince mohly mít hodnotu milionů dolarů a mohly by podpořit turistický ruch v oblasti. Cesarea je již nyní oblíbenou turistickou destinací, která je známá svými krásnými plážemi, starověkými ruinami a bohatou historií.

Objev pokladu zlatých mincí je připomínkou bohaté historie Blízkého východu a mnoha pokladů, které stále čekají na své objevení. S přibývajícími archeologickými objevy v regionu je zřejmé, že Blízký východ je místem velkého historického významu a kulturního bohatství. 

Zdroje: www.bbc.com, www.jpost.com, en.wikipedia.org/wiki/Al-Hakim_bi-Amr_Allah

Tagy Blízký východ dolar Egypt Izrael mince moře objev potápěč Středozemní moře Wikipedie